Naised kosutasid haavatud sõjamehi maasikatega

Maasikad pakkusid rõõmu ka raskel sõjaajal. Saksa okupatsiooni päevil korjasid maanaised haiglas viibivate haavatud sõdurite turgutamiseks värskeid marju nii metsast kui aiast.

© Karl Hintzer / Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

ALO LÕHMUS

27. JUUNI 2024

Paarkümmend Kuuste Maanaiste Seltsi liiget külastasid 1944. aasta juulis Tartus kolme haiglat, mis ravisid haavatud sõdureid.

„Esimesena külastati Erahaiglas ravil viibivaid sõjamehi, kes enamikus on raskelt haavatud. Maanaised käisid siin palatist palatisse ning jagasid paranejatele eelkõige maasikaid ja piima ning väga mitmesuguses valikus küpsiseid,“ kirjutas 19. juuli Postimees. „Raskelt haavatuile kujunes see külaskäik väga meeldivaks, sest eriti nemad on need, kes sellisest suupärasest marjast nagu maasikad tunneva suurt mõnu.“

„Erahaiglast siirduti Tiisikuseravilasse. Siin kujunes külaskäik meeleolukaks sellepoolest, et siin kaeti laud külakostiga murule, kus serveeriti haavatuile samuti aed- ja metsmaasikaid, küpsiseid, saia ja piima. Murul istudes kujunes maanaiste ja haavatute vahel hoogne vestlus,“ jätkas ajaleht.

„Vesiravilas, kus on ravil väiksem arv eesti rindevõitlejaid kergemate haavadega, jagati ainult maasikaid ja vesteldi.“

Leht toonitas, et Kuuste maanaised leidsid aega maasikate korjamiseks ja küpsetiste valmistamiseks hoolimata sellest, et parajast oli kõige kibedam heinatöö aeg ja paljud naised olid rindele saadetud meeste asemel ise oma taludes peremeesteks.

Maasikatega kosutasid sõdureid ka tartlased, näiteks Helmi Kurot tõi oma aia esimesed maasikad 25-le Tartus ravil viibinud raskesti haavatud sõdurile.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress