Napoleon: taktikageeniuse hukutasid fataalsed vead

© Imageselect

JANNIK PETERSEN

1. VEEBRUAR 2023

Sellel aastal möödub 254 aastat päevast, mil Napoleon sündis. Korsika saarelt pärit suurtükiväelane võitis hiljem üle 50 lahingu ning lõi hiigelriigi, ent tema aeg Euroopa võimsaima mehena jäi lühikeseks. Tõsised vead läksid talle kalliks maksma.

Keisri halvimad möödalasud

Lahinguväljal oli Napoleon suurepärane taktik, kuid poliitikuna jätsid ta oskused soovida. Keiser ei osanud oma sõjalisi triumfe vormistada Prantsusmaale kasulikeks rahulepinguteks. Suured poliitilised vead hävitasid Napoleoni kogu edu.

Euroopa oli šokis
Napoleoni käsul võeti 1804. aastal kinni Enghieni hertsog, kes neutraalses vürstkonnas Badenis paguluses viibides väidetavasti sepitses vandenõu Napoleoni vastu. Kiirustades kokku kutsutud kohus mõistis hertsogi surma, misjärel ta kohe hukati. Tegu pahandas paljusid Euroopa valitsejaid ja pööras nad Napoleoni vastu.

Tegi liitlasest vaenlase
Napoleon oli 1807. aastal Hispaaniaga liidus, ent aasta hiljem pani ta oma venna Josephi Hispaania troonile. José I oli nii ebapopulaarne, et puhkenud mäss arenes sõjaks ja Hispaania kaotati.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress