Napoleoni võit jooksis liiva

Noor kindral Napoleon vallutas 1798. aastal Egiptuse tänu oma taktikalisele osavusele. Ta kavatses Niiluse maad kasutada hüppelauana Lähis-Ida ja Kesk-Aasia vallutamiseks. Egiptuse isehakanud vaarao alahindas aga viha, mida tema uued alamad tema vastu tundsid. Peagi põles Egiptus mässuleekides.

© Fine Art Images / Imageselect

NATASJA BROSTRÖM & ANDREAS ABILDGAARD

1. MAI 2021

Vihased egiptlased jooksid Kairo tänavail, vehkides pea kohal kas kaika või kirve­ga ning karjudes: „Surm uskmatutele!“

Mõni linnaelanik püstitas barrikaade, teised kogunesid Kairo suure al-Azhari mošee ette. Õhkkond oli pinev. Neli kuud varem olid prantslased vallutanud riigi, kuid 1798. aasta 21. oktoobriks oli moslemitest egiptlastel saanud uskmatutest villand.

Napoleon ja tema sõdurid õppisid kõrbes rännates kaameleid kasutama.

© Niday Picture Library / Imageselect

Osa mässulisi kindlustas end mošees. Prantsuse sõdurid üritasid hoonet rünnata, kuid nad kohtasid tugevat vastupanu ning nende pihta heideti kive ja muud kättejuhtuvat. Kõikjal Kairos jäid Prantsuse sõdurite ja Egiptuse kristlaste koptide rühmad alla vihasele rahvale. Paljud tapeti – nad hakiti tükkideks või lõigati neil kõri läbi.

Mošees paiknenud mässuliste juhid lükkasid tagasi Prantsuse väejuhi, 29aastase Napoleoni rahupakkumise. Seepeale laskis Napoleon suunata kahurid pühale hoonele ja ööpäev hiljem oligi mäss lõppenud. Selles kaotasid elu 300 Prantsuse sõdurit ja 3000 egiptlast. Ametliku versiooni järgi tulid prantslased Egiptusesse teadust tegema ning levitama revolutsioonilisi demokaatia ja võrdsuse ideaale, kuid verine mäss näitas selgesti, kui kirgilikult egiptlased oma uusi valitsejaid vihkasid.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress