Natsid hävitasid geide paradiisi

1920. aastail sai Saksamaast värvikireva homokultuuri kese. Natsid jälestasid seda ning kuulutasid peagi geide-lesbide vastu välja avaliku sõja.

© Prismatic Pictures / Bridgeman Images & Farabola /
Bridgeman Images

ANDREAS EBBESEN JENSEN JA ANDREAS ABILDGAARD

11. JUULI 2023

Berliini kuulsaim homobaar Eldorado oli tollel 1926. aasta õhtul rahvast tuubil täis. Klientuuri hulka kuulusid mitte ainult geid, lesbid ja transvestiidid, vaid ka kunstnikud, kuulsused ja lihtsalt uudis­himulikud turistid, kes soovisid kogeda Berliini värvikirevat ja vabameelset ööelu.

Programm oli tol õhtul üsna eriline, kuna kavas oli transvestiitide iludusvõistlus Miss Eldorado. Rahvas huilgas metsikult, kui lavale astus kuulus drag queen Hansi Sturm. Päevasel ajal oli ta normaalne Berliini abielumees, kel oli kaks last, kuid mõni kord nädalas ajas ta selga naisterõivad ning esines laulu ja tantsuga. Täiuslik meik ja lühikesed kleidid olid teinud temast Saksamaa pealinna ühe tuntuima drag queen’i. Etteaste lõpus rebis Hansi Sturm oma kunstrinnad eest ja viskas need publikusse. Pealtvaatajad reageerisid ekstaatilise aplausiga.

Hansi Sturm saigi Miss Eldorado tiitli ning baaris viibinud pidutsesid kokteilide ja kabaree saatel varahommikuni. Seksuaal­vähemustel polnud Saksamaal paraku pikka pidu, sest kulisside taga hiilisid natsid. Nemad pidasid homoseksuaalsust haiguseks, millega tuli kõikide vahenditega võidelda.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress