Natsiliidrid lõpetasid võllas

Kui Teine maailmasõda lõppes, seisid võitjad silmitsi küsimusega, kuidas peaks karistama jõhkra natsirežiimi liidreid. Karistus viidi täide Nürnbergi kohtuprotsessil, kus 12 tippnatsi mõisteti surma. Üks hukkamiste tunnistajaid oli USA ajakirjanik, kes märkis üles kõik, mida tähele pani.

©Bettmann / Getty Images

EBBE RASCH

22. MAI 2022

Teisele maailmasõjale panid liitlased punkti 16. oktoobril 1946. Nürnbergi kohtuprotsessil mõisteti inimsusevastaste kuritegude eest surma 12 tippnatsi (üks tagaselja). Nad viidi üksteise järel võlla juurde, kus neile pandi kaela ümber poomisköis. Sõjakorrespondent Howard K. Smith jälgis süüdimõistetute viimaseid minuteid.

Joachim Von Ribbentrop oli olnud Saksamaa välisminister. Nüüd pidi ta surema. Tema planeeris Poola jt riikide ründamist ning aitas kaasa sõjavangide ja juutide hukkamisele. Nürnbergis langetatud surma­otsused viidi täide kohalikus võimlas. Saali ühes otsas oli kolm võllast: kahte kasutati vaheldumisi ja kolmas oli varuks. Hukkamiste tunnistajaks oli 30 inimest, nende seas ajakirjanik Howard K. Smith, kes tegi reportaaži.

„Joachim von Ribbentrop oli esimene süüalune, kes hukati. Hermann Göring pidanuks olema enne teda, kuid Hitleri asetäitja jõudis timukast ette ja neelas tsüaniidikapsli kaks tundi enne seda, kui kohtuotsus pidi täide viidama. Von Ribbentrop jäi viimase hetkeni stoiliselt rahulikuks. Ta lonkis rahulikult võlla juurde, kuid ei vastanud alguses, kui võlla jalamil seisev ohvitser formaalselt tema nime küsis.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress