Nobeli auhinna suurimad skandaalid

Nobeli auhind on algusest peale alust andnud negatiivse alatooniga pealkirjadeks, sest võitlus maineka autasu pälvimise nimel on olnud armutu. Käiku on läinud onupojapoliitika, räpased intriigid ja korruptsioon.

© Jonathan Nackstrand / AFP / Ritzau Scanpix

BENJAMIN CHRISTENSEN

23. JAANUAR 2022

Rootsi lõhkeainevabrikant Alfred Nobel sai 1888. aastal šoki. Ta luges ajalehest iseenda nekroloogi pealkirjaga „Surmakaupmees on surnud“. Ajaleht oli eksinud, sest toona suri hoopis Alfredi vend, kuid nekroloogi toon andis jõukale mehele aimu, missuguseks ähvardab temast jääv mälestus kujuneda.

Oma testamendis annetas ta 94 protsenti oma varandusest fondile, mis pidi hakkama autasustama üksikisikuid, kes on andnud suure panuse inimkonna arengusse. Paraku võib isegi niivõrd noobel mõte mõnikord rappa minna …

Kohtunikud andsid auhinna iseendale

1974. aastal esitati Nobeli kirjandusauhinnale kolm kirjanikku: Graham Greene, Vladimir Nabokov ja Saul Bellow. Need kolm maailmanime, kelle sule all on sündinud bestsellerid „Lolita“ (Nabokov), „Brightoni karamell“ (Greene) ja „Mr Sammleri planeet“ (Bellow), jäid pika ninaga. Kolme tunnustatud kirjaniku asemel, kelle teoseid oli tõlgitud arvututesse keeltesse, otsustas komitee anda kirjandusauhinna hoopiski kahele väljaspool oma kodumaad peaaegu tundmatule autorile, rootslastele Eyvind Johnsonile ja Harry Martinsonile.

Kirjandusringkondade hämming oli suur. Miks eelistati kaht rootslast kolmele kirjandushiiule? Põhjus võis olla see, et Johnson ja Martinson olid mõlemad auhinnakomitee liikmed ning aitasid seega võitjaid määrata.

Saul Bellow sai teenitud tunnustuse, kui ta võitis Nobeli kaks aastat hiljem, 1976. aastal. Greene ja Nabokov ei saanud kunagi selle au osaliseks.

Suurkirjanik Graham Greene vajas väikest napsi, et leppida mainekast kirjandusauhinnast ilmajäämisega.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress