Nõo kirikust leiti 13. sajandist pärit pühitsusrist

Tartumaal asuva Nõo kiriku altaritaguselt seinalt tuli remondi käigus välja pühitsusristi kujutav fresko, mis pärineb 13. sajandist.

© Kristjan Teedema / Tartu Postimees / Scanpix

ALO LÕHMUS

1. DETSEMBER 2023

Nõo Püha Laurentsiuse kirik on ehitatud 13. sajandi teises pooles kahes etapis. See kolmelööviline telliskivist romaani ja gooti elementidega kodakirik, mis algselt ehitati kindluskirikuks, on üks vanemaid mandri-Eesti maakirikuid ja on põhiosas tänaseni säilitanud oma keskaegse algkuju.

Tänavusuvise remondi ajal kirikuseinalt avastatud pühitsusrist kujutab endast ringi, milles on Malta rist nelja otstest pisut laieneva haruga. Arvatavasti on rist seinale kantud kohe pärast krohvimist ehk kiriku ehitamise ajal.

„Neid kirikuid, kus on pühistsusriste, on üle kogu Eesti teada kümmekond, nii et see on ikka väga haruldane ja väga-väga väärtuslik leid,“ ütles Eesti kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna juhataja Anneli Randla Tartu Postimehele.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress