Noor Eesti riik oli hariduseusku

© Rahvusarhiiv

KARMEN TRASBERG

1. MAI 2020

Toomas Liiv kirjutab Jaan Krossi kooliromaani „Wikmani poisid“ järel­sõnas: „Me kõik oleme pärit oma koolist.“ Nii võib öelda, et ka Eesti Vabariik ja ideaalid sündisid Eesti koolis. Teame päris kindlasti, et härra Wikmani prototüübiks oli Jakob Westholm, kes juhtis omanimelist eragümnaasiumi Tallin­nas, ja et Jaan Kross õppis selles koolis ka ise aastail 1928–1938. Selle kooli vaimsust – nii päris- kui ka raamatu­maailmas – kujundas kristlik-rahvuslik idealism, kõrvuti traditsiooniliste õppe­ainetega õpiti siin võõrkeeli (prantsuse, inglise, saksa, ladina, vene, valikainena ka soome ja poola keel), kombeid, filosoofiat ja usuõpetust.

Ja kuigi kool oli suure õppemaksuga, õppis siin päritolult väga kirju seltskond. „Viisteist aastat olid piiritusekuningad, s.o. salapiiritusevedajate juhid, vabariigi kõige rahakam rahvas. Aga Wikmani juures ei õppinud neist ainsatki …,“ kirjutab Kross. „Paistis, et kui perekonna põhitunnuseks oli rikkus, pidi see härra Wikma­ni mõõdupuu järgi hea või vähemalt talutava nimega rikkus olema …“ Nii oli Wikmani gümnaasiumis silmapaistvalt palju riigitegelaste ja ettevõtjate poegi, sekka ka „ärimeeste ja ametnike võsusid“. „Aga kõigi nende nii või teisiti seltskondlikult valitud poiste kõrval leidus ootamatult palju üsna kirju päritoluga lambaid: nimetute pisipoodnike ja töölis- või käsitööperede lapsi. Sest peale eliidieelistamisnõrkuse oli härra Wikmanil veel teine ja võib-olla suuremgi nõrkus, nimelt eelistas ta halbadele õpilastele häid …

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Ajalugu jõuab postkastidesse iga kuu keskel. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Ajaloo veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress