Norra arheoloogid leidsid maetud viikingilaeva raadio­lokatsiooni abil

Aerofoto Jellhaugenist. Musta-valgega on näidatud georadariga uuritud ala.

© Lars Gustavsen / Niku & Trollhead

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. VEEBRUAR 2019

Kagu-Norras Rootsi piiri lähedal asuvat Jellhaugeni kääbaskalmet uurides leiti selle lähedalt terve viikingilaev. „Leid näeb väga huvitav välja. Meil on seni olnud ainult kolm hästi säilinud viikingi­laeva vraki leidu,“ nentis Norra kultuurimälestiste uurimisinstituudi osakonna­juht dr Knut Paasche. Siiani Norrast leitud ja välja kaevatud kolm viikingi­laeva on konserveerituna Oslos Bygdøy poolsaarel asuvas viikingilaevade muuseumis vaatamiseks välja pandud. Need kolm laeva leiti vastavalt aastail 1867, 1880 ja 1904, nii et Norra arheoloogi­del on üle tüki aja põhjust rõõmustamiseks. 

Laev leiti georadari abil: see on raadiolainete impulsside abil pinnase sise­struktuurist pilti kuvav seade. Raadiolainete väljasaatmisel peegelduvad need maapinna sees peituvatelt objektidelt tagasi ning nende andmete põhjal saadakse kujutis maa sisemuses leiduvast. 

Esmase hinnangu järgi ligi 20 meetri pikkune laev on ainult poole meetri sügavusel maapinna all. Viikingite juhid, nende kuningad ja pealikud maeti sageli koos laevaga. Arheoloogide arvates on ka sellel juhul tegu säärase juhtumiga. Väljakaevamistega praegu ei kiirustata, kuna arheoloogid pole kindlad selles, kuidas väljakaevatud laeva plangud õhu kätte sattudes säilivad.
Selle asemel alustatakse kogu piirkonna uurimisega meetoditel, mis pinnast ei lõhu, ja üritatakse sel teel välja selgitada matmispaiga täpsed mõõdud ning isegi hauas lebavad esemed.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress