Norrast leiti iidsete lapsehaudade väli

Kagu-Norrast avastati 41 kiviringidega kaetud hauda, kuhu on perioodil 800 – 400 eKr maetud imikuid ja väikelapsi.

© Guro Fossum / Kulturhistorisk museum

ALO LÕHMUS

29. JUUNI 2024

Haudadele satuti juhuslikult, kui arheoloogid uurisid ühe kiviaegse asula piirkonda. Hauad polnud maapinnal märgatavad, kuid pinnase eemaldamisel tulid nähtavale ringi või ovaali kujulised kivikogumid, mille keskel oli sageli mõni suurem kivi.

Kivide alt leiti põletatud inimjäänused, mis kuulusid imikutele või lastele vanuses 3 – 6 aastat. Hauad pärinevad enamasti vahemikust 800 – 400 eKr, kõige värskema matus on umbes meie ajaarvamise algusest.

Kuna lapsi on neisse maetud pikkade sajandite jooksul, siis ei saa tegu olla mingis ühekordses loodusõnnetuses, konfliktis või epideemias hukkunute haudadega. Haudade vahelt leiti lõkkeasemeid ja keraamikajäänuseid, mis näitab, et haudadel on kogunetud ja läbi viidud matuse- või mälestustseremooniaid.

Ajal, mil lapsed maeti, oli kombeks surnukeha põletada, et lahkunu hing pääseks vabadusse. Seejärel maeti luud õhukese pinnasekihi alla, mille peale asetati kivid. Tihti kujundati kivid näiteks spiraalina, ka nüüd leitud matmiskohtade puhul on haudade valmistajad näinud suurt vaeva kivide kauni ja mustripärase paigaleasetamisega.

Norra arheoloogide sõnul on niisugune laste matmiskoht unikaalne ning selle lahti mõtestamine seisab alles ees, kirjutab portaal Sciencenorway.no.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress