Nostalgia 1970ndatest: Tallinna kaubamaja vanad arvelauad hämmastasid väliseestlasi

© Ragna Fahlström / Michail Lepper / Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

IMELINE AJALUGU

12. SEPTEMBER 2023

Noor Rootsi naisfotograaf Ragna Fahlström külastas 1975. aasta augusti lõpus turistina Eesti NSV pealinna Tallinna, viibides linnas vaid pool päeva, kuid pildistades selle aja jooksul kõike, mida nägi. Väliseestlased uurisid pilte hoolega ning tegid nende põhjal järeldusi elu kohta okupeeritud Eestis.

Fahlström pani Eestis tehtud piltidest kokku näituse pealkirjaga „Kuus tundi Tallinnas“ (teistel andmetel „Kaksteist tundi Tallinnas“), mis avati Stockholmis Rootsi Eestlaste Esinduse ruumides. Staažikas väliseesti ajakirjanik Voldemar Kures külastas näitust ning pani oma muljed kirja tekstina, mille käsikirja säilitatakse Rahvusarhiivis.

„Okupeeritud Tallinnas käib nüüd rohkesti kaasmaalasi Rootsist kui ka mujalt. Reisilt tagasi tulles on nad õige vähese jutuga, vana Tallinna kirjeldavad nad õige tagasihoidlikult, nii et meie ei saa kodumaal käijate kirjeldustest oma pealinnast täit muljet, missuguseks see on muutunud venelaste valitsemise all enam kui 30 aasta kestel. See fotonäitus aga jutustab meile väga palju ja äärmiselt huvitavalt seda, kuidas meie pealinn nüüd välja näeb,“ kirjutas Kures.

„Ametlikult kõneldakse N. Eesti ajalehtedes, et Tallinn olevat enam-vähem korras hoitud. Värsketelt fotodelt me näeme aga, et see jutt ei vasta tõele: on palju lohakust ja remontimatust ning paljudel vanadel tuntud hoonetel lagunemise märke. Neid fotosid vaadates tekib tunne, et N. Eestis väljaantud värvilistes pildiraamatutes on vaadetena Patkuli trepilt ja Tallinna teistest tuntud paikadest kasutatud vanu iseseisvuseaegseid fotosid.

Väga huvitavaid ülesvõtted kujutavad Tallinna kaubamaja seest- ja väljastpoolt ja ka mõningaid teisi kauplusi, kus pildilt vaatavad meile vastu vanad tuttavad arvestusesemed, kus puurattad on traatidele aetud. Sakslased kutsusid neid arvestuslaudu – Idiotenharfe (idioodikandleks). Uusi kassaapraate ei ole nähtavasti kuigi palju olemas.

Palju muud kütkestavat on näha fotodelt. See näitus jutustab meile vanast Tallinnast hoopis rohkem kui ajalehtede üksikud artiklid ja turistide napid jutustused meie kodumaa pealinnast.“

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress