Nõukogude-aegsed noorterahutused Pärnus

1973. aasta 15. juunil peeti Pärnu Vallikäärus noorte tantsupidu. Õhtu edenedes toimus noorte ja pidu lõpetama tulnud miilitsa vahel kokkupõrge.

© Valdur-Peeter Vahi / Eesti Filmiarhiiv

IMELINE AJALUGU

15. JUUNI 2023

Kui miilits ja rahvamalevlased nabisid seal kinni ühe ilma piletita napsise noormehe, astus rahvas vahele ning vabastas kinnipeetu. Korraldajad kuulutasid peo seepeale lõppenuks, kuid noored sellega ei leppinud. Lavale hakati kive loopima, lava kõrval seisnud kainestusmaja autot (kollase kuudiga veoauto GAZ-51, rahvakeeli ronk) hakati kõigutama ning selle aknad peksti sisse.

Hirmunud autojuht, militsionäär tulistas mõned hoiatuslasud õhku ning märatsev rahvas suundus piki Rüütli tänavat linna.

Pärnakas Raivo Jürgenson, kes rahutustest osa võttis, on aastakümneid hiljem Maalehele rääkinud: „Vaatan, kari jookseb Vallikas, hirmus müdin-madin. „Ronga“ aknad olid juba sisse löödud ja see hakkas ära sõitma. Siis saabusid rahvamalevlased traktoriinspektsiooni halli GAZ-69 ehk Villisega, kuid pöörasid tagasi ja sõitsid Rüütli tänavat mööda minema. Rahvas piiras, loopis ja sõimas seda autot ka Rüütli tänaval.“

Vihane rahvas suundus Rüütli tänavat mööda Pärnu bussijaama juurde („Küllap sai mõni prügikast ka jalaga,“ arvas Jürgenson) ning valgus sealt miilitsamaja ette.

Miilitsamaja ees peeti lahingut: tüdrukud kandsid kuskilt hoovist kive, poisid ründasid üle tänava lainetena miilitsamaja, purustades selle aknaid.
„Aktiivseid ründajaid võis tõesti olla paarsada, kuid pealtvaatajaid oli tohutu palju, tuhandeid. Kogu bussijaama plats ja tänavaääred olid inimesi täis, liiklus seisis,“ mäletas Raivo Jürgenson.

Traktoriinspektsiooni Villis oli miilitsamaja juures kummuli pööratud, siis jälle ratastele aetud ja veidi maad bussijaama poole veeretatud. Seal keerati masin uuesti külili ning püüti põlema süüdata, kuid auto ei tahtnud tuld võtta.
Seejärel sõitsid kohale trellitatud akendega tuletõrjeautod ning hakkasid rahvast kastma, kuid said vastutasuks ka kive tunda.

Lõpuks jõudsid kohale kaks või kolm veoautot 40−50 sõduriga. Nood hüppasid kastist maha ning hakkasid pauk­padrunitega tulistama.

„Oli aru saada, et lastakse pauk­padrunitega – torud olid suunatud maa poole,“ rääkis Jürgenson. „Mingeid tääke püssidel küll ei olnud.“

Sõdurite saabumine lõi rahva miilitsamaja eest linna poole taganema, sõdurid järgnesid neile ja hakkasid noori kinni püüdma ning sedasama tehti ka Rüütli tänaval. Arreteeriti ligikaudu 50 noort, kellest kaheksa mõisteti septembri algul vangi.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress