Nunn maalis maailma hinnalisima värviga

Sinisest lasuriidist valmistatud pigment on näha naise alalõua esihamba siseküljel.

© Christina Warinner

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. JUUNI 2019

Teadlased avastasid Saksa nunna skeleti hammastelt ultramariini jälgi. Vanasti saadi seda värvi, jahvatades pulbriks harva esinevat kivi lasuriiti. Kivimina
leidub seda üksnes Afganistani mägedes. Keskajal oli see kõige kallim materjal, hinna­lisem kui kuld, ja seda kasutati ainult väga peentel maalidel või ka käsi­kirjade illustreerimiseks. Ajaloolased arvavad seetõttu, et naine oli tunnustatud illustraator.

Nunn suri arvatavasti 1100. aastal Reini-äärses Mainzis väikeses Dalheimi kloostris. Selle surnuaiast leitud luustikud on osaks suuremast uurimusest, milles teadlased analüüsivad kuni tuhande aasta vanust hambakivi, et välja selgitada keskaegseid söömisharjumusi.

„Hambakivi lagunemisel pääsesid valla tuhanded pisikesed sinised osakesed. See oli suur üllatus!“ tunnistas Yorki ülikooli arheoloog Anita Radini. Selle põhjal, kuidas värvipigment nunna hammastel paiknes, järeldasid teadlased, et nunn kasutas maalimisel ultramariini ja niisutas pintslit tihti suus, et pintsliotsa peeneks tipuks kokku koondada.

Nunn oli surres 45–60 aastat vana ja ükski luu tema luustikus ei kanna tõsise haiguse, kahjustuse või raske kehalise töö märke. Tõenäoliselt oli ta kõrgklassi naine, kes asus kloostrisse elama. Religioossete käsikirjade ümberkirjutamine oli keskajal peamiselt munkade töö. Nüüdne leid on seetõttu haruldane tõend sellest, et ka naised võisid omada rolli kiriku pühade tekstide edasi andmisel.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress