Keskaja naised tüssasid neitsikontrolli

Tuhande aasta eest võis neitsilikkuse kaotus purustada naise unistused. Et ikkagi tanu alla pääseda, võtsid kavalad naised kasutusele verekaanid ja muud võtted, et läbida meeste nõutud neitsikatsed.

© Shutterstock

LINDA CORFITZ JENSEN

6. SEPTEMBER 2022

Doktor Trota de Salerno lõi 12. sajandil häirekella. Ta oli avastanud, et noored abielueas naised suutsid osavasti varjata oma suuri­mat saladust – tõsiasja, et nad ei olnud enam neitsid.

Itaalia arsti raamatus „De passionibus mulierum curandarum“ („Naiste haigusest“) kirjeldab ta mitut meetodit, mille­ga sai selle pettuse avastada. Ta soovitas näiteks kasutada sütt ja suitsu. Pruudi neitsilikkus oli keskaegses Euroopas tõsine küsimus. Nii pruudi kui ka peiu perekond panid kaalule oma au, kui nende lapsed abiellusid. Mida kõrgemal perekond sotsiaalses hierarhias asus, seda olulisem oli pruudi neitsilikkus.

Kui aadlineiu kohta levis kuuldus, et ta oli enne pulma oma vooruslikkuse kaotanud, siis tuli appi võtta nii kaanid kui ka rupskid, et edukalt läbida spetsiaalne neitsikatse.

Häbi oli igavene

Kui keskaja vallaline naine süütuse kaotas, kahanes tema väärtus abieluturul drastiliselt ja ta häbistas oma perekonda. Saja-aastase sõja kroonikas on mainitud, et isegi Baieri hertsog Stephen Hunnitu pelgas, et tema tütar ei läbi Prantsuse õukonna neitsikatset.

„Ta peab läbima katse, enne kui ta kuninga naiseks saab. Ma olnuksin sügavasti haavatud, kui ma oleksin oma tütre saatnud Prantsusmaale ja ta tulnuks tagasi. Kui Prantsuse kuningas ei taha teda, on ta kogu eluks häbimärgistatud.“

Ka kirik pidas pruudi neitsilikkust elementaarseks, kuna puutumata süütus tõestas, et naine on jumalakartlik. Aadlike ja rikaste kaupmeeste seas oli neitsilikkuse nõue aga eelkõige kaitseks ebaseaduslike laste eest.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress