Nüüd me teame, miks kassist sai inimese paremuselt teine sõber

© Shutterstock

JANNIK PETERSEN

27. OKTOOBER 2023

Oleme ammu teadnud, et inimene taltsutas koera 20 000 kuni 40 000 aasta eest Siberis. Rohkem on olnud arutelu selle üle, millal kodustati inime­se teine parim sõber – kass.

Suur rahvusvaheline geneetikute meeskond on leidnud lõpuks vastuse. Kassi­omanikele ei tule ilmselt üllatusena, et selle isepäise looma kodustamine võttis veidi kauem aega kui koera kodustamine.

Uurides hoolikalt kassi DNA geneetilisi markereid, said teadlased kinnitust, et kass kodustati esimest korda umbes 12 000 aastat tagasi Lähis-Idas. Neid markereid jälgides nägid teadlased, millal hakkasid kassidel tekkima geneetilised mutatsioonid, mida saab seletada sellega, et loomad olid täielikult või osaliselt kodustatud.

Teadlaste sõnul meelitasid metsikuid kasse hiired, kes tegutsesid kiviaja varase maaharimise käigus tekkinud põldudel. Ühes kasside arvukuse suurenemisega vähenes hiirte ja teiste näriliste hulk ning kiviaja põllumeeste saak suurenes.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress