Ohutu lift andis linna arengule otsustava tõuke

Ühel tehnikanäitusel New Yorgis demonstreeris mehaanik Elisha Otis 1854. aastal läbimurdelist leiutist. Ameeriklase lihtne, kuid geniaalne mehhanism tagas, et lift alla ei kuku. Leiutis muutis kogu maailma suurlinnade elu igaveseks.

© Old Visuals / Alamy

TROELS USSING

28. AUGUST 2023

New Yorgis seisvas Kristallpalees puhkis aurumootor ning see heli täitis terve hoone. 1854. aasta mais toimus selles klaasist ja terasest näitusepaviljonis üks maailma suurimaid tehnikanäitusi. Hulk pealtvaatajaid seisis hoone keskel ja jälgis ärevusega draamat, mis ootamatult nende silme ees hargnes. Rihmade ja hammasrataste segadikus tõstis aurumootor suurt puitplatvormi meeter meetri haaval näitusesaali katuse poole. Platvormil seisis 42aastane mehaanik ja leiutaja Elisha Graves Otis, kes oli ammu oodanud päeva, mil ta saanuks esitleda oma uuenduslikku tõsteseadet. Otis nautis etendust jälginud rahvahulga jäägitut tähelepanu.

Tavaliselt kasutati tõstukeid ainult kauba jaoks, sest toonased tõste­mehhanismid olid inimeste jaoks üli­ohtlikud. Ikka ja jälle juhtus, et köied kulumise tõttu katkesid ning platvormid alla kukkusid. Seetõttu läbis publikut hirmu­värin, kui Otis, kes oli nüüdseks jõudnud juba rohkem kui 10 meetri kõrgusele, andis päris lae all asunud abilisele märku tõsteköis läbi lõigata. Kõik hoidsid hinge kinni, kui Otise abiline nuga viibutas.

Karjed ja ohked läbisid saali, kui köis alla sadas. Seda kõigest sekundiks, sest imekombel ei kukkunud Otis ja tema lift alla. Platvorm langes kõigest mõne sentimeetri, enne kui see metalse heli saatel seisma jäi.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress