Pilt Marilyn Monroest purustas rekordi

Picasso, Bali ja Munch tuleb unustada. Oksjonimaja Christie’s oksjonil selgus, et väärtuslikemad on hoopis Andy Warholi maalid.

© EPA

JANNIK PETERSEN

1. NOVEMBER 2022

Seda ei juhtu just iga päev, et müüki tuleb Andy Warholi portree Marilyn Monroest (1926–1962). Kui New Yorgi oksjonimajas Christie’s pandi müüki Warholi teos „Shot Sage Blue Marilyn“, pälvis see tohutu suurt huvi. Oksjon sai läbi juba vähem kui nelja minutiga. Pilt müüdi meeletu summa – 195 miljoni dollari – eest.

Selle tehinguga sai USA popkunstniku Andy Warholi (1928–1987) ikooniline teos seni kalleimaks 20. sajandi kunstiteoseks. Warholi pilt jättis teisele kohale Pablo Picasso 1955. aastal loodud teose „Les Femmes d’Alger“, mis müüdi seitse aastat tagasi, 2015. aastal, 179,36 miljoni dollari eest. Viimatine oksjon tegi Marilyn Monroe portree ka kalleimaks USA kunstniku teoseks.

Müüdud pilt on osa seeriast, mis koosneb neljast eri värvi pildist. Need kõik on maalitud filmi „Niagara“ jaoks tehtud Marilyn Monroe pressifoto järgi.

Warhol on kuum nimi kunstitaevas ning kuulus filminäitleja Marilyn Monroe on samuti legend, kuid nähtavasti on Andy Warholi piltide hinda mõjutanud veel üks juhtum.

1964. aastal käis tegevuskunstnik Dorothy Podber Warholi ateljees, kus ta silmas seina ääres seismas neid nelja portreed. Podber küsis, kas ta võib pilte tulistada (ingl shoot tähendab tulistamist, kõnekeeles ka fotografeerimist). Warhol vastas jaatavalt, arvates, et Podber pidas silmas piltide fotografeerimist. Podber võttis taskust püstoli ja tulistaski Marilyni portereepilte. See vandalismiakt tegigi pildid kuulsaks.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress