Oktoober läbi aegade: valik sündmusi meilt ja mujalt

© Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

HERKKI KUKK

1. OKTOOBER 2023

Uue turu veresaun (1904)

Aastal 1904 alguse saanud Vene-Jaapani sõda kulges Venemaa seisukohast halvasti ning see võimendas sotsiaalseid pingeid ja rahul­olematust. 1905. aastal toimus massimeele­avaldusi ja tööseisakuid. Nõuti riigivalitsemise reformi, töötingimuste parandamist ja vähemusrahvused püüdlesid autonoomia poole. Hoogu kogusid just vasakpoolsed poliitilised jõud: sotsialis­tid, kommunistid jt.

Moskvas alanud raudteetööliste streik laienes 13. oktoobril Tallinna, paisudes järgmisel päeval üldstreigiks. Kuna tänavalgustus ei töötanud, korraldati linnas rüüstamisi. Linnavolikogu palus töölistel tänavail korda hoida, millega need nõustusid­ki, kuid ööl vastu 16. oktoobrit ründasid sõjaväelased tänavail liikunud töölispatrulle.

16. oktoobri hommikul kogunesid töölised Lausmanni vabriku lähedale heinamaale koos­olekule, kus protestiti korrakaitsesalkade ründami­se pärast ning esitati uusi nõudmisi. Kui rahvas hakkas kogunema ka Uuele turule (praegu­se Estonia ja draamateatri piirkonda), saatis Eestimaa kuberner Aleksei Lopuhhin välja sõjaväe. Uuele turule oli selleks ajaks kokku tulnud juba 2000–3000 inimest, kes kuulasid kõnesid. Andmata inimestele võimalust laiali minna, rivistusid sõdurid ja avasid rahva pihta tule, lastes 3–5 kogupauku. Kohapeal sai surma 90 inimest, haavatuid oli 102.

Uuel turul surmasaanute matused 20. oktoobril. Hukkunute seas oli ka juhuslikke möödakäijaid.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress