Öö oli ohtlik aeg

Pikki sajandeid peeti ööd kurjuse ajaks. Inimesed tõusid üles, et olla ööpäeva ohtlikematel tundidel valvel. Seda aega võis kasutada ka töötegemiseks või armatsemiseks.

© Uppsala Auktionskammare

BENJAMIN CHRISTENSEN JA BUE KINDTER-NIELSEN

1. VEEBRUAR 2023

Kell oli üksteist õhtul, kui tilluke­ses Põhja-Inglismaa külas ärkas üks rätsep. Oli 1699. aasta aprillikuu. Koos ülejäänud kodakondsetega istus rätsep laua taha einet võtma. Kõrval­majast kostis oigamist. Naabridki olid äsja esimesest öö­unest virgunud. Läbi õhukeste seinte kostis selgesti, et sealne noorpaar oli otsustanud nautida teineteist, mitte tükikest leiba.

Järgmises majas oli üles ärganud ka kohalik preester, kes asus nüüd oma eelseisvat jutlust ette valmistama. Üldse tõusid inimesed üles küla kõigis maja­pidamistes. See oli täiesti loomulik, sest 17. sajandi eurooplased tavatsesidki oma ööune kaheks jagada.

Küla teises otsas ärkas üheksa-aastane Jane Rowth kolde ääres istuva ja piipu toppiva ema ohke peale. Samal hetkel koputati aknale ja väike tüdruk võpatas hirmust. Kaks meest ootasid väljas ja käskisid Jane’i emal kaasa minna. „Heida pikali, ma tulen hommikul vara tagasi,“ ütles ema, enne kui uksest välja kadus. Jane kartis ema pärast tõsiselt. Ta teadis hästi, et esimese ja teise ööune vahele jäävatel tundidel lähevad õue ainult kurjategijad ja meeleheitel inimesed. Kõik teised jäävad siseruumidesse.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress