Paavst lõpetas vaidluse: kobras on kala

Keskaja arvukatel paastupäevadel oli liha söömine keelatud. Selle puudumine toidus ajas hulluks isegi kõige vagamad mungad. Vaimulikud panid pead tööle ja otsustasid, et kobras tuleb kanda kalade nimekirja. 1418. aastal otsustas paavst, et koprasaba tohib paastu ajal süüa.

© De Agostini Picture Library / Getty Images 

BENJAMIN CHRISTENSEN

1. SEPTEMBER 2021

Üks poiss kirjutas 15. sajandi keskel oma õpiraamatusse: „Te ei suuda ette kujutada, kui väsinud olen ma kalast ja kuidas ma igatsen liha, sest kogu paastu ajal ei ole ma söönud midagi peale soolakala.“

Nagu ülejäänud perekond, tundis poiss ääretult suurt puudust hõrkudest liha­roogadest, mida ta ema tavatses valmistada. See poiss ei olnud muidugi üksi, sest paastu ajal kannatasid ühekülgse dieedi all kõik, kuna see tulenes kiriku keelust liha süüa. Nii aadlikud kui ka talupojad ja mungad ohkasid, kui soolakala taas lauale toodi. 40 paastupäeva venisid pikkamisi.

Eriti kuninglikult tavatsesid süüa tolleaegsed piiskopid. Neil olid suured valdused, nad elasid luksuslikult ning nende toiduhimu sundis neid loovalt mõtlema, et lihakeelust mööda hiilida. Ajapikku läks nende nutikus maksma peaaegu kõigi Euroopa kobraste elu.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress