Palvekirjad Pätsile: riigivanemat kutsuti ristiisaks ja paluti kosta töökoha eest

Tartus Rahvusarhiivi fuajees avatud näitusel „Ma hoopis kirjutan…“ on välja pandud mitmeid huvitavaid ajaloolisi kirju. Teiste seas saab tutvuda Konstantin Pätsi korrespondentsiga.

© Eesti Ajaloomuuseum

ALO LÕHMUS

3. OKTOOBER 2023

Näitusel võib lugeda ka näiteks Artur Adsoni kirja Johannes Vares Barbarusele, Ants Laikmaa kirja oma õele, Ain Kaalepi avaldust Tartu Riiklikule Ülikoolile ning mitmeid kirju, mis annavad ehedalt edasi omaaegset olustikku, sh kirju rindelt ja Siberist. Erakirjad võimaldavad nautida tänaseks juba suuresti ununenud kirjakirjutamise kunsti. Hääbumas pole ju mitte üksnes käsitsi paberile kirjutamise oskus, vaid ka traditsioonilisele kirjakirjutamisele omane eriline keskendumine adressaadiga mõttes vestlemisele ilma kohest vastust ootamata.

Väljapanekul on mitu kirja, mis on seotud Konstantin Pätsiga. Mooste valla Kauksi küla mees Ernst Naruson (alates 1938. aastast eestistatud nimega Männiste) on 1936. aastal saatnud riigivanem Konstantin Pätsile näiteks palve hakata tema noorima poja ristiisaks.

„Minu abikaasa Alvine on sünnitanud 13 last, 3 poega on surnud ja praegu elavad 6 poega ja 4 tütart, kokku 10 last. 4 last käib praegu Kauksi algkoolis, üks tütar on täisealine ja teised kõik on alaealised, millistest kõige noorem saab 10. mail 9 kuud vanaks, ja praegu majandusliste põhjuste pärast on ristimata,“ kirjutas Naruson.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress