Pangaröövlid kadusid maa alla

Neli relvastatud meest tungisid ühte Berliini panka. Nad võtsid 16 pantvangi, tulistasid valimatult endi ümber ja nõudsid põgenemiseks helikopterit. Korraga saabus panka surmavaikus.

© Shutterstock

ELSE CHRISTENSEN

15. AUGUST 2022

Oli teisipäev, 27. juuni 1995, kell oli 10.15. „Käed üles! See on rööv!“ Berliini Zehlendorfi linnaosa Kommerts­panga kliendid ja personal kangestusid hirmust, kui nägid nelja püstolkuulipildujatega panka tormanud meest. Kurjategijad kandsid kombinesoone ja üleni näo ette tõmmatud musti mütse. Nad suunasid oma relvad ruumis olevate klientide ja töötajate poole ning käsutasid kõik põrandale maha. Segast olukorda ära kasutades lipsas üks töötajaist panga­juhataja kontorisse, kus Armin Jende parajasti oma töölaua taga istus.

„Andke alarm, andke alarm,“ jõudis ta hingeldada, enne kui röövlid kontorisse tungisid.
Jende süda tagus ärevusest, kuid ta sai meelerahu siiski tagasi, mõeldes panga instruktsioonidele relvastatud röövide puhuks: „Inimelud on olulisemad kui raha. Tehke, nagu röövlid ütlevad, et see kõik kiiresti mööduks.“

Rööv, mis Armin Jende juhitud pangafiliaalis parajasti toimus, ei kulgenud sugugi tavaliselt. Õige pea sai selgeks, et bandiitide panka ilmumine oli Saksamaa kriminaalajaloo ühe kõige veidrama kuriteo algus.

Pantvangid seoti kinni

Kurjategijad tegutsesid pangaruumides tõhusalt: omavahel kuigivõrd sõnu vahetamata liikusid neli meest ümber põrandal lebava 16 pantvangi ja sidusid neil käed kaablisidemetega selja taha kinni.

Ainus, kes vabaks jäi, oli Armin Jende. Pangajuhataja tabas esimesena ära märgid, mis kõnelesid sellest, et teoksil on midagi eriskummalist.

Selmet kiirustades tühjendada peakassa, sundisid kurjategijad Jendet minema keldrisse panga klientide hoiulaegaste juurde. Jendel kästi üle anda panga universaalvõti, mis avaks kõik laekad. Pangajuhataja seletas rahu­likult, et sellist võtit ei ole olemas. Laekaid said avada ainult kliendid isiklikult. See vastus röövleid ei rahuldanud.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress