Pärast mässu Bountyl: 47 päeva paadis

Purjelaeval Bounty puhkenud mässu käigus pandi kapten Bligh koos 18 mehega sõudepaati ja neile anti kaasa viie päeva toit. Paadis olnud meestel oli kaks võimalust: kas randuda vaenulike põliselanikega saartel või sõuda 6700 km kaugusel asuvasse kolooniasse. Kapten valis pikema reisi. See oli saatuslik otsus.

© Look & Learn / Bridgeman Images

ANTHE GERD POULSEN JA TORSTEN WEPER

1. AUGUST 2021

Kapten William Bligh’ arust oli 1789. aasta 28. aprilli hommik täiesti tavaline. Ta ärkas oma kois purjelaeval Bounty, mis kiikus tasakesi sügavsinise Vaikse ookeani lainetel Tofua saare lähistel. Laeva lastiks olid leiva­puuistikud, mis tuli viia Põhja-Ameerikasse Kariibi mere Lääne-India saarestikule. Laeva meeskonnas oli ühtekokku 44 meest ja kapteni arvates sujus kõik ilusti. Tema kajuti ukse taga valmistuti aga vastuhakuks. Ootamatult murdsid kolm meest kapteni kajuti ukse lahti ja tirisid kapteni koist välja. Nad sidusid röökiva mehe käed seljale kinni ning vedasid ta ööriietes välja tekile.

Kapten üritas kõnetada meremehi, kes tekil tema ümber seisid, kuid edutult.

Ta polnud madruste seas just ülemäära populaarne ülemus, kui pehmelt väljenduda. Lühikese aja jooksul langetati laeva suurim joll vette ning mässulised sundisid kapteni ja 18 talle lojaalseks jäänud meest sellesse väikesesse paati laskuma. Bligh tegi veel ühe meeleheitliku katse meestele aru pähe panna, kuid mässajate juht tüürimees Fletcher Christian oli paindumatu.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress