Ajaloo parimad aprillinaljad

Aastas on üks päev, mil vaimukas valetamine on lubatud. Enamik aprillinalju tehakse nelja silma all ega saa kunagi avalikuks, aga kui süütu vembuga läheb kaasa meedia, võib tekkida paanika ning isegi rahvusvaheline kriis. Kogusime kokku trobikonna ajaloo vahvamaid aprillinalju.

© Getty Images

JAN HEDEGAARD

MÄRTS 2023

Keegi ei tea täpselt, millal aprillinaljad tekkisid. Üks kirjanik tõstatas selle küsimuse juba 1708. aastal ühes Suur­britannia ajakirjas, kuid ta ei jõudnud vastusele kuigivõrd lähemale. Ta pidi piirduma üksnes nentimisega, et aprilli­nalja tegemise traditsioon paistab olevat iidne ja et seda kommet praktiseeritakse paljudes Euroopa maades.

Vanim nali, mida teame

Levinuima oletuse kohaselt said aprilli­naljad alguse 16. sajandil. Keskaegsetes Euroopa linnades oli uut aastat vastu võetud mitte 1. jaanuaril, vaid hoopis kevadel. Uusaastapidustused algasid 25. märtsil ja lõppesid 1. aprillil.

1564. aastal kehtestas Prantsuse kuningas Charles IX oma ediktiga uusaasta­päevaks 1. jaanuari. Konservatiivsema meelelaadiga kodanikud aga jätkasid uue aasta vastu võtmist 1. aprillil, sattudes sellega teiste naerualusteks. Näiteks lõika­sid rõõmsameelsed kaasmaalased paberist välja kalu ja kinnitasid neid kaas­kodanike seljale, ilma et nood midagi märganuksid. Kalaga ringi kõndinud vanameelseid pilgati ning nimetati poisson d’Avril’iks ehk aprillikalaks, mis tähistab prantsuse keeles siiani aprillinalja ohvrit. See mänguline traditsioon on tänapäevani säilinud.

Peaaegu 500 aastat on prantslaste parim aprillinali olnud paberist kala kinnitamine pahaaimamatu kaaskodaniku seljale.

© GETTY IMAGES

Aasta vahetumise teooria nõrk koht on aga see, et allikais leidub üksikuid viiteid veelgi varasematele aprilli­naljadele ning seetõttu pole kellelgi täit kindlust, millal see traditsioon ikkagi alguse sai.

Thatcheri ja Gorbatšovi kuum suhe

KOHT: Moskva; AEG: 1987

1980ndate lõpul hakkasid ida ja lääne vahelised pinged järk-järgult leevenema, kuid ikkagi tõmbasid britid endale üllatusest kohvi kurku, kui lugesid 1987. aasta 1. aprilli hommikul ajalehest Daily Mirror, et Nõukogude Liidu juht Mihhail Gorbatšov ja Suurbritannia peaminister, Raudne Leedi Margaret Thatcher olevat tippkohtumisel teine­teise armunud.

Ühel artiklit illustreerinud fotol kõditas Thatcher Gorbat armastavalt lõua alt, teisel kõndisid nad käevangus ning kolmandal näis olevat tabatud riigijuhtide salajane suudlus.

Kuni aprillinalja paljastamiseni jäib paljud britid uskuma Thatcheri armulugu Gorbatšoviga.

© The Museum of Hoaxes

Paljud jahmunud britid võtsid uudist tõe pähe, kuid peagi rahustati nad maha. Daily Mirror tunnistas, et kõik fotod olid lavastatud ja neil oli kujutatud näitlejaid, kellele oli grimmi ja rõivastuse abil antud riigijuhtide välimus.

Margaret Thatcher lahkus Moskvast 2. aprillil ja kommenteeris nalja sõnadega: „Ma sain härra Gorbatšoviga hästi läbi. Arvestades seda, kui erinevad me oleme.“

Toweri vallikraavis pestakse lõvisid

KOHT: London; AEG: 1698

Varaseima teadaoleva ajakirjandusliku aprillinalja leiab 1698. aasta 2. aprilli ajalehest Dawks’s News-Letter. Selles anti teada, et eelmisel päeval ehk 1. aprillil olid pajud inimesed „läinud vaata­ma Londoni Toweri ümber oleva vallikraavi juurde lõvide pesemist“.

Nali seisnes selles, et mingit lõvide pesemist ei toimunud, vaid üks naljamees oli linnarahvale aprillinalja teinud, levitades infot väljamõeldud sündmusest. Britid on seda õnnestunud nalja rõõmsalt korranud ka hiljem.

Lõvid ei hooli kuigivõrd vannitamisest, vaid eelistavad oma kasukat lakkuda kassi kombel.

© Shutterstock

Nailonsukast värviteleviisor

KOHT: Rootsi; AEG: 1962

Rootsi televisiooni 1962. aasta 1. aprilli uudistesaatesse oli külla kutstutud telejaama tehniline ekspert Kjell Stensson. Ta tutvustas vaatajatele väga teretulnud tehnilist uuendust, mis võimaldas tavalise mustvalge televiisori muuta värvi­telekaks. Stenssoni sõnul polnud selleks tarvis teha muud kui tõmmata telerile peale nailonsukk. Ekspert seletas, et suka peen kude „painutab valgust“, nii et saated näivad värvilisena.

Naiste sukkpükste teleri ümber venitamine oli keeruline ja täiesti kasutu. Rootsi algasid värvilised telesaated alles 1970. aastal ning juhuslikult just 1. aprillil.

Kjell Stenssonile andestati õnnestunud aprillinali kiiresti.

© The Museum of Hoaxes

Kuidas küpsetada ükssarvikut

KOHT: Inglismaa; AEG: 2012

Suurbritannia rahvusraamatukogu British Library teatas 1. aprillil 2012 kõmulisest leiust. Väidetavasti oli avastatud kaua aega kadunuks peetud keskaegne kokaraamat. Vana raamatut lehitsedes olevat raamatukogu üllatunud personal sattunud juhendile, kuidas küpsetada ükssarvikut.

Keskajal peeti ükssarvikut päriselt eksisteerivaks loomaks ning inimesed väitsid, et on teda näinud.

© Olaf Krüger Imagebroker RF / Imageselect 

Pärast looma tapmist pidi keskaegne kokk panema liha marinaadi, millesse tuli kindlasti lisada nelki ja küüslauku. Seejärel asetati liha süte kohale restile. Illustratsioonid näitasid, kuidas seda teha.

Kokaraamatu autoriks öeldi olevat Inglismaa kuninganna Hainaulti Philippa (1328–1369) kokk Geoffrey Inetu.

Vulkaanihäire Alaskal

KOHT: Alaska, USA; AEG: 1974

Kui Alaska väikese Sitka linna elanikud 1974. aasta 1. aprilli hommikul ärkasid, tervitas neid hirmuäratav vaatepilt: Edgecumbe’i vulkaanist, mis kõrgus täpselt teisel pool Sitka väina, tõusis musta suitsu.

Edgecumbe oli suikunud umbes 4000 aastat ja seetõttu vallan­das kraatrist tõusev suits linnas paanika. Kas vulkaan hakkab purskama? Närvilised linnakodanikud pommitasid küsimustega kohaliku rannavalve pealikku, kes pöördus seetõttu oma ülema poole Alaska pealinnas Juneau’s.

Olukorras selguse saamiseks saatis rannavalve helikopteri vulkaani kontrollima. Vaatepilt, mis piloodile avanes, vaigistas kiiresti kogu ärevuse. All kraatris oli virn põlevaid autorehve ning lõkke kõrvale lumme oli keegi 15meetriste tähtedega kirjutanud „Aprillinali“.

Edgecumbe’i vulkaan oli suikunud 4000 aastat, kui ootamatult tõusis sellest suitsu …

© The Museum of Hoaxes

Selgus, et teo oli korda saatnud kohalik naljamees Oliver ehk Porky Bickar. Samal hommikul oli ta tellinud helikopteri, et lennutada kraatrisse 100 vana autorehvi ja mõned kanistrid kasutatud õli.

See nali tegi 50aastasest Porkyst suisa rahvuskangelase. Kui kuus aastat hiljem hakkas purskama vulkaan Mount Saint Helens, märkis üks kohalik: „Seekord läksid sa, Porky, liiga kaugele!“

Vürstiriiki ähvardas tõsine naistepuudus

KOHT: Liechtenstein; AEG: 1928

1. aprillil 1928 teatas ajaleht Berliner Illustrierte Zeitung, et väikest Liechtensteini vürstiriiki Šveitsi ja Austria vahel on tabanud katastroofiline puudus abi­ellumisealistest naistest.

Õnnetu olukorra põhjustas väidetavasti see, et paljud selle pisiriigi naised olid emigreerunud Šveitsi ja Austriasse, et seal tööd leida. Seetõttu valitavat mitmest Euroopa linnast välja sobivaid naisi Liechtensteini transportimiseks.

Uudis naistepuudusest Liechtensteinis põhjustas diplomaatilise kriisi.

© Christoph Rueegg / Imageselect

Liechtensteini mehed said sakslaste naljast kuuldes maruvihaseks. Eriti ärritas neid artikli juurde trükitud foto, millel olid eranditult XL-suuruses naised. Nördinud mehed kirjutasid vastuseks, et see foto ei kajasta „mingil moel Liechtensteini naisi“.

Nalja ülestunnistamine ei vaigistanud ärevil härrasid. Tolleks ajaks oli aprillinali põhjustanud Liechtensteini ja Saksamaa vahel diplomaatilise kriisi ning vürstiriik teatas ametlikult, et sakslaste huumor olevat maitselage. See uudis andis kogu maailma ajalehtedele võimaluse aprillinalja referee­rida ning trükkida ära ka pahanduse põhjus­tanud foto.

Lahustuv meistriteos

KOHT: Amsterdam, Holland; AEG: 1950

Hollandi raadio põhjustas 1. aprillil 1950 peaaegu rahvusliku leina, kui diktor teatas, et katse puhastada Rembrandti maali „Öine vahtkond“ on läinud kohutavalt valesti. Muuseumitöötaja olevat tohutu lõuendi kallal kasutanud vale kemikaali, nii et kujutis hakanud aeglaselt kustuma.

Sajad hollandlased rivistusid Rijksmuseumi ette, et heita viimane pilk „Öisele vahtkonnale“. Alles mitu tundi hiljem said ootajad aru, et see oli kõigest aprillinali.

Rembrandt lõpetas „Öise vahtkonna“ 1642. aastal.

© Ian Dagnall Computing / Imageselect

Kell on nüüd 11.87

KOHT: Austraalia; AEG: 1975

Austraalia televisiooni uudistesaade „This Day Tonight“ teatas 1. aprillil 1975, et riik läheb peagi üle „meeterajale“. Tulevikus pidi minutis olema 100 sekundit, üks tund vastanuks 100 minutile ja päev jagatuks 20 tunniks.

Sekundi nimetuseks pidi saama „millipäev“, ühe minuti uueks nimetuseks „senti­päev“ ja ühe tunni nimetuseks „detsi­päev“. Toonane Austraalia asepeaminister osales naljas, seletades, et meeter­aeg on tunduvalt loogilisem aja jaotamise viis. Ühtlasi näidati filmilõiku Adelaide’i raekoja kellast, mille numbrilaud oli juba 10 tunniks jagatud.

Uudis põhjustas austraallastes pahameelt ning vaatajad uurisid, kuidas kalleid kelli ümber seadistada.

Sakslaste sõjaline aprillinali

KOHT: Londoni SOE; AEG: 1944

Sakslaste seas on üks hea aprillinali alati teretulnud. Kui nali läheb korda, hüüab nalja autor sellele, kelle ta haneks tõmbas: „Aprill! Aprill!“ Sestap on mõistetav, et Saksa luureteenistus Abwehr valis 1944. aasta 1. aprilli päevaks, mil inglastele anti teada, et sakslased olid neid pikalt ninapidi vedanud.

Luurepettus, mida tuntakse nime England­spiel (Inglismaa mäng) all, toimus Teise maailmasõja ajal okupeeritud Hollandis. Briti organisatsioon Special Operations Executive (SOE) saatis Hollandisse oma agente ja relvi, et õhutada seal diversiooniakte ja vastupanutegevust. Kahjuks ebaõnnestus kõik algusest peale. 1942. aasta märtsis selgitasid sakslased välja esimesed neli SOE agenti Hollandis ning sundisid neid Londoniga suhtlema nii, nagu midagi poleks juhtunud. Seejuures pidid nad edasi andma sakslaste dikteeritud sõnumeid.

Relvad ja muu varustus pakiti konteineritesse ja heideti lennukist langevarjuga alla. Hollandis olid sakslased valmis kõike üles korjama.

© Fox Photos / Stringer / Getty Images

Hollandi vastupanuliikumisele oli see katastroof. Sakslased said teada 51 vastu­panuliikuja nime. Need mehed olid pärast väljaõpet Inglismaal Hollandi kohal lennukitest alla heidetud ja neid oli imelihtne kinni püüda. Londonile kandsid agendid aga ette tohutu põrandaaluse armee formeerimisest, mille peale inglased hakkasid saatma tonnide kaupa relvi.

1943. aasta sügisel hakkas SOE siiski pettust haistma ja otsustas oma agente langevarjudega Hollandisse saata ilma neist ette teatamata. Sellega kaotasid sakslased kontrolli operatsiooni England­spiel üle. Oli aeg viimaseks telegrammiks SOE-le.

„Me saame aru, et te tegutsete Hollandis ilma meie abita. Kuna me oleme pikka aega olnud teie ainuesindajad, peame me seda väga põhjendamatuks,“ kirjutas Abwehr 1. aprillil ja lubas soojalt tervitada järgmisi britte, kes Hollandisse saabuvad.

Englandspiel andis korralikult dividende. Briti transpordilennukitelt heideti alla palju väärtuslikku kraami, mille sakslased lihtsalt kokku kogusid. Sel moel saadi saagiks:

• 15 tonni plastlõhkeainet
• 3000 püstolkuulipildujat
• 5000 püstolit
• 300 kuulipildujat
• 75 raadiotelegraafiseadet
• 300 000 Hollandi kuldnat
• suures koguses laskemoona

© George Rodger / Getty Images

Samalaadse raadiomänguga õnnestus pärast sõda Briti luuret lollitada ka Nõu­kogude eriteenistustel, kes võtsid üle Baltimaade vastupanuvõitlejatega loodud infokanalid.

Tulge ja võtke veini ämbritega

KOHT: Norra; AEG: 1950

Juba varahommikul olid paljud norrakad haaranud ämbri, et tormata Vinmonopoli poe juurde järjekorda.

© Henrik Ørsted, Oslo museum / Oslobilder.no

Norra suurim päeva­leht Aftenposten avaldas 1. aprillil 1950 muinasjutulise uudise riikliku alkoholipoeketi Vinmonopol kohta. Sinna olevat saabunud suur partii vaatides punast veini, kuid villimis­vabrikul ei olnud kahjuks piisavalt pudeleid. Seetõttu olevat Vinmonopol sunnitud müüma ülearust veini 75protsendise allahindlusega. Kliendid pidid lihtsalt kaasa võtma veini transportimiseks oma anumad.

Nagu oodata võiski, tormasid paljud inimesed põrandapesuämbrite, kannude ja purkidega Vinmonopoli kohalikesse poodidesse, mille personal aga ei saanud neid odava märjukesega kuidagi aidata.

Hamburger vasakukäelistele

KOHT: USA; AEG: 1998

Tervet lehekülge täitnud reklaam ajalehes USA Today teatas 1. aprillil 1998, et kiirtoidu­kett Burger King hakkab müüma hamburgerit The Left-Handed Whopper, mis on tehtud spetsiaalselt USA 32 miljonile vasakukäelisele.
Vasakukäeliste hamburger oli pea­aegu samasugune nagu tavaline hamburger, koosnedes poolitatud kuklist, lihalõigust, salatist, tomatist jms. Reklaam selgitas, et kõiki koostisaineid olevat „vasakukäeliste inimeste maitsekogemuse huvides“ 180 kraadi võrra pööratud.

Järgmisel päeval teatas uus leheküljesuurune reklaam, et tegu oli aprillinaljaga, kuid hamburgerikett rõõmustas, sest tuhanded kliendid olid läinud kohalikku Burger Kingi uudistoodet küsima. Leidus ka palju kliente, kes nõudsid teenindajalt hamburgerit, mis oleks mõeldud spetsiaalselt paremakäelistele inimestele.

Burger King esitles oma uut hamburgerit teaduslike argumentidega.

© History Archive

Jäämägi veeti Sydney sadamasse

KOHT: Austraalia; AEG: 1978

Austraalia seiklejal Dick Smithil oli pikka aega olnud idee tuua Sydney’sse üks arktiline jäämägi. 1. aprillil 1978 tegi ta oma idee teoks. Üks laev pukseeris jäämäe sadamasse ja linnaelanikud tormasid oma jookide jaoks jääkuubikuid ostma. Kahjuks hakkas peagi sadama ja jää kadus minutitega. Selgus, et jäämägi oli kõigest tuletõrjevahtu täis pargas.

Jäämägi Sydney sadamas osutus valge vahuga kaetud pargaseks. Vaht pärines pritsimajast.

© The Museum of Hoaxes

Jaapanlase 26päevane jooks

KOHT: Inglismaa; AEG: 1981

Briti ajaleht Daily May avaldas 1. aprillil 1981 uudise energilisest Jaapani jooksjast Kimo Nakajimist. Ta olevat registreerinud end Londoni maratonile, kuid tõlkevea tõttu jäänud talle mulje, et jooks kestab 26 päeva, mitte et ta peab jooksma 26 miili (u 42 km).

Seetõttu Nakajimi muudkui jooksvat mööda Suurbritannia maanteid. Kõik katsed temaga rääkida või tema jooks peatada olevat nurjunud.

Vastutuse saatusliku tõlkevea eest omistas ajaleht ühe Briti impordiettevõtte teenistujale Timothy Bryantile: „Jah, mina olin see, kes tõlkis osalemisreeglid ja saatis nad talle, kuid ma olen jaapani keelt õppinud kõigest kaks aastat. Ma võisin väga hästi eksida.“

Britid otsisid maanteedelt väsimatut Jaapani jooksjat.

© The Museum of Hoaxes

Loe lisaks

Martin Wainwright

The Guardian Book of April Fool’s Day, Aurum, 2007

Museum of Hoaxes: hoaxes.org/aprilfool/

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress