Pärnu esimese miljonäri tõus ja langus: “Tema rikkus tundus hävitamatu nagu Venemaa.”

© Montaaž: muis.ee, ammende.ee, Villu Kraan

ALEKSEI ŠIŠKIN, DELOVÕJE VEDOMOSTI

5. VEEBRUAR 2024

Peaaegu iga Pärnu elanik ja ka paljud külalised teavad Villa Ammendet – hotelli ühes Eesti luksuslikumas vanas häärberis. Aga kes oli selle ettevõtlik ja võimukas omanik, kelle nimi kõmises kunagi Peterburist Briti meredeni?

„Endine miljonär suri vaesuses,“ seisis Venemaa ajalehes Vestnik 31. augustil 1934 avaldatud teate pealkirjas. Väljaanne teatas, et Pärnus maeti linna esikaupmees Hermann Ammende, kes oli veel Vene impeeriumi päevil kokku kogunud miljonilise varanduse. Elu viimastel aastatel kaotas Ammende peaaegu kõik – isegi temanimeline kuulus villa rannapargis tuli linnavõimudele suvekasiinoks maha müüa.

Pärnu esimene miljonär

Tisler Christian Ammende perekond kolis Eestisse paremat elu otsima 18. sajandi lõpuaastatel. Uues kohas ootas Saksa koloniste tõepoolest edu. Juba käsitöölise poeg Jacob Diedrich Ammende astus 24aastaselt Tallinna I gildi kaupmeheks, mis tähendab, et mitte lihtsalt kaupmeheks, vaid kubermangu üheks suurimaks maksumaksjaks. Tal tuli ka veel üks hea idee kolimiseks – Tallinnast Pärnu. Uude asukohta rajas ettevõtja omanimelise kaubamaja – Jacob Diedrich Ammende.

Ammende kaubandusfirma alustas Pärnus igasuguste kuivkaupade, eelkõige toidukaupade müüki. Mujalt saabunud kaupmehest sai kiiresti linnavolikogu liige ja üks Pärnu jõukamatest inimestest.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress