Pastor saatis allumatu naise vaimuhaiglasse

Elizabeth Packard ei kõhelnud kunagi oma abikaasaga vastuollu minemast. See oli 1860. aastate USAs ohtlik komme, sest abikaasa võis oma naise vaimuhaiglasse saata ilma mingisuguse tõendita, et too on nõdrameelne.

© The Woman They Could Not Silence / Kate Moore / Scribe

LINDA CORFITZ JENSEN

25. JUULI 2022

Hirmust kangestununa peitis Elizabeth Packard end oma kambris teki alla. Ta oli lukustatud vaimuhaiglasse, mis asus USA Illinoisi osariigis.

Naaberkambris karjus äsja sisse toodud patsient nii südant­lõhestavalt, et veri Elizabethi soontes tardus. Küllap oli personal naaberkambri tülikast patsiendist tüdinenud ja surus ta vanni, et tema suu sulgeda. Jäine vesi pani aga naise veel valjemini karjuma. Ühtäkki naine vaikis. Elizabeth hoidis oma kambris hinge kinni, lugedes mööduvaid sekundeid. Lõpuks kuulis ta naaber­kambrist taas elumärke. Nõrk hääl hüüdis: „Appi! Appi!“

Personal jätkas väsimatult patsiendi pea vee alla surumist ja lasi tal pinnale tulla ainult põgusateks hingetõmmeteks, kui uppumissurm juba silme ees oli.

1860. aastal ei olnud Illinoisi vaimuhaigla koht, kust keegi oleks oma haiguse vastu ravi leidnud. Pigem oli tegemist vanglaga, kus naised tõepoolest hulluks läksid. Enne sinna sattumist oli Elizabeth Packard olnud peaaegu 21 aastat oma domineeriva mehe, pastor Theophilus Packardi hoolitsev abikaasa. Paarile oli sündinud kuus last.

Elizabeth pidas väikeses Manteno linnas maja, valmistas süüa ja hoolitses köögi­viljaaia eest. Aegamisi perekonna kliima aga muutus. Naisel oli üha raskem oma arvamusi endale hoida.

Pastor Packardile ei meeldinud nendes vaidlustes oma prestiiži kaotada ning ta otsustas naise vaimuhaiglasse ravile saata.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress