© Eesti Mälu Instituut
MEELIS MARIPUU
1. APRILL 2020
Tänapäeval teab küllap enamik inimesi, mis paik on Patarei vangla, kuid kogu oma olemasolu kestel on see koht olnud kõrvaliste pilkude eest rohkem või vähem suletud. Kõige pikema ajavahemiku oma peagi kahesaja-aastasest ajaloost on nende müüride vahel tegutsenud vangla.
Eesti lähiajaloo kontekstis on vanglad meie inimeste arvates kahetise tähendusega.
Esiteks, õigusriigis on tegemist kinnipidamisasutustega, kus hoitakse vahistatud eeluurimise all olevaid isikuid ja karistust kannavad süüdimõistetud kurjategijad. Tavakodanik hingab kergendustundega, kui kurjategijad võimalikult pikaks ajaks vanglamüüride taha suletakse.
Teiseks aga sai okupatsiooniaastail 1940–1991 Patarei vanglast võõrvõimu ja tuhandete süütute inimeste kannatuste sümbol. Aastakümnetega on Patareist kujunenud ainulaadne mälestusmärk – paik, mida käsitavad iseenda, kaasvõitlejate või esivanemate ohverduskohana väga paljud inimesed.
Vangla ajaloo kõrval on tegemist Baltikumis ja Põhjamaades unikaalse terviklikult säilinud kaitserajatisega ning Eesti ala kõige suurema klassitsistliku hoonekompleksiga.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud