Peetri kiriku vanem õde Hagia Sophia

Bütsantsi keiser soovis ehitada kiriku, mis jätaks inimestel jahmatusest suu ammuli. Hagia Sophia katedraaliga see tal õnnestuski. Kirik, mis on seni üks maailma suurejoonelisimaid ehitisi, püstitati kuue aastaga. See on üle elanud maavärinad, ristisõdijate rüüstamise ja osmanite vallutusretke.

© Petar Miloševic / Wikimedia Commons

PELLE STAMPE

6. VEEBRUAR 2024

Bütsantsi ehk Ida-Rooma riigi keiser Justinianus I lubas suureliselt: „Ma ehitan kiriku, millesarnast pole nähtud pärast Aadamat ega nähta ka tulevikus.“

532. aastal saigi Justinianus endale sobiva ehitusplatsi, sest kõigest kuu varem oli osa tema pealinnast Konstantinoopolist (täna­päeva İstanbul) vägivaldsete rahutuste käigus maha põletatud. Muu hulgas oli leekide saagiks langenud keisri kirik Hagia Sophia. Oma võimu näitamiseks ja kehtestamiseks asus Justinianus kohe uut ja veel uhkemat hoonet ehitama. Ainult sel moel sai keiser tõestada, et tema pealinn oli igati võrdväärne asendus kunagisele maailma vägevaimale linnale Roomale.

Keiser Justinianus palkas kaks tolle aja kuulsaimat arhitekti, Tralleise Anthemiose ja Mileetose Isidorose. Ühtlasi kasutas ta kõiki ressursse, mida tema impeeriumil oli pakkuda. Konstantinoopolisse toodi parimaid ja haruldasimaid ehitusmaterjale, sealhulgas Egiptuse templite graniidist sambad ning Kreekast ja Lähis-Idast pärit kullast ja eebenipuust ikoonid. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress