Peruu kõrbe kividele on jäädvustatud indiaanlaste laulud

Peruu Toro Muerto kõrbes olevad kaljujoonised ei pruugigi kujutada madusid ja piksenooli, nagu seni arvatud, vaid tegu võib olla hoopis lauludega.

© Shutterstock

ALO LÕHMUS

10. MAI 2024

Kõrbest on leitud 2600 kivirahnu, millele on kantud kaljujoonised ehk petroglüüfid. Mõnel kivil leidub vaid mõni üksik motiiv, teine võib aga olla kaetud kümnete kujunditega. Neid on kividesse täksitud pikkade sajandite jooksul: vanimad Toro Muerto petroglüüfid on 2000 aastat vanad, noorimad aga pärinevad 15. sajandist.

Motiivide seast leiab loomakujutisi (maod, metskassid), geomeetrilisi kujundeid ning kõige sagedamini siksakke ja lainelisi jooni, mida on vahel täiendatud punktide ja ringikestega.

Toro Muerto kõrbele ainuomaseks kujundiks on nn tantsijad: dünaamilistes poosides jäädvustatud skemaatilised inimfiguurid. Siksakid ja lainelised jooned on tihti seotud just nendega. Seni arvati, et need motiivid kujutavad mingit šamanistlikku riitust (nt vihma nõidumist) ja siksakid on maod või välgunooled.

Kividele täksitud inimfiguurid ehk “tantsijad” on tihti seotud siksakkide ja laineliste joontega.

© Cambridge Archaeological Journal.

Poola õpetlased Andrzej Rozwadowski ja Janusz Wołoszyn on nüüd ajakirjas Cambridge Archaeological Journal käinud välja täiesti uue tõlgenduse: „tantsijatega“ seotud jooned sümboliseerivad hoopis laule ning vähemalt mõned seesugused pildid kujutavad laulja transsiminekut ehk sisenemist teise ilma.

Poola uurijad jõudsid sellisele järeledusele, võrreldes Toro Muerto kujundeid Brasiilia ja Columbia piiril elava Tukano rahva etnograafilise materjaliga.

„Ja mis paneb inimesed tantsima? Tantsima paneb laul,“ rääkis poola teadusemees Rozwadowski portaalile Science in Poland, imestades, et keegi pole varem nii ilmselge järelduse peale tulnud.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress