Peruus kaevati välja 19 müstilist jumalusekujukest

Arheoloogidel kulus kuid 19 kujukese ettevaatlikult välja kaevamiseks.

© EPA Culture Ministry / Ritzau Scanpix

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MÄRTS 2019

Arheoloogid leidsid Chancháni varemeist 19 inimesesarnast puidust kuju. Chanchán oli Peruu ranniku­aladel aastail 850–1470 eksisteerinud Chimú riigi keskus.

Üle 750aastased kujud meenutavad välimuse poolest inimesi, kuid arvatavasti kujutavad need jumalusi. Igal kujul on sellele omased tunnused, näiteks hoiab üks kuju käes skeptrit, teine kannab midagi kilbilaadset. Umbes 70 cm kõrgused kujud, mõnel valgest savist mask ees, seisid igaüks spetsiaalselt nikerdatud alusel 33 m pikkuses käigus. See toimis ilmsesti tseremoniaalse sissekäiguna templisse ning kujud olid seega käiku valvanud jumalad. Esialgu võttis sisenejat vastu kümme kuju kummalgi küljel, kuid üks kujudest langes termiitide saagiks ning on peaaegu hävinud.

Chanchán võeti UNESCO maailmapärandi nimekirja 1986. aastal, sest 20 km2 pindalaga linn on seniajani maailma suurim, mis on ehitatud heina ja põhuga segatud savipinnasest ning päikese käes kuivatatud toortellistest. Kasutatud ehitusmaterjali nimetatakse hispaaniakeelse sõnaga adobe.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress