Petra - kadunud ime

2000 aastat tagasi oli Petra suurlinn, millel oli rohkem võimu kui Damaskusel.
Linn võis hoobelda tohutu templi ja amfiteatriga, kus oli istekohti 4000 pealtvaatajale. Siis aga vallutasid Petra roomlased, seejärel tabasid linna maavärinad ning lõpuks Petra unustati. Alles 1812. aastal läks üks seikleja legendaarset vanaaja linna otsima.

© Ullstein Bild & Shutterstock

MIKKEL LARSEN

1. JUUNI 2020

Johann Ludwig Burckhardt ja tema kaas­lased kuulsid ainult tuulesosinat ja omaenda sammude kaja kitsas mäekurus, mida kohalikud kutsusid siq’iks. Mitmes kohas oli hämar kuru kõigest paa­r meetrit lai ja kaljuseinad kerkisid väikese seltskonna pea kohal 80 meetri kõrgusele. Šveitsi seikleja oli veendunud, et vanaaja riigi Nabatea kadunud iidne pealinn Petra asub peidetuna selle mäekuru lõpus, mis siugles läbi viljatute mäge­de Wadi Musa juures tänapäeva Jordaanias. Tema kohalike teejuhtide meelest oli piirkond asustatud kurjade vaimudega ja täis uskmatute hooneid.

Araabia meeste hõlsti kandes ja valenime šeik Ibrahim ibn Abdallah kasutades oli 28aastane Burckhardt reisinud Süüriast Damaskusest Egiptusesse. Šveitslane oli hoolikalt valmistunud. 

Ta oli Inglismaa ja Süüria ülikoolides araa­bia keelt, islamit ja Lähis-Ida tavasid õppinud. Ta oli püüdnud end harjutada Lähis-Ida kuuma kliimaga, tehes pikki jalutuskäike Briti keskpäevakuumuses, ning aeg-ajalt elanud ainult veest ja vähesest köögiviljast, et näljatundega kohane­da.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress