Siia artiklisse koondatud fotod ja joonistused jutustavad Nõukogude ajal küüditatute ja laagritesse saadetute igapäevaelust, töödest, tegevustest, neid ümbritsenud loodusest ning inimestest, kellega nad kokku puutusid.
© Tartu Linnamuuseum
AIGI RAHI-TAMM
1. JUUNI 2021
Vanu fotosid silmitsedes lipsab peast läbi tuntud tõdemus, et üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Fotolt vastu vaatav silmapaar, kaugusse suunatud pilk, mõni ese laual või toanurgas, viisud jalas ja rebasekraega palitu seljas, jõuludeks äraehitud mänd või kask, katkine aknaruut, traageldatud käiseäär ning paljud muud detailid võivad oma tundelisuse või realistlikkusega osutuda ootamatult kõnekaks.
Soov mäletada 1940.–1950. aastate reaalsust ajendas kirjastust Grenader koostama fotoalbumi „Siberis – vangistuses ja asumisel“, mis räägib Nõukogude poliitilise vägivalla ohvritest ja nende perekondadest. Esimest korda on kaante vahele kokku toodud kõik represseeritute kategooriad ning sõjas kannatanud inimeste saatuselood. Rohke pildimaterjal kõneleb arreteeritutest ja küüditatutest, sõtta viidutest, tööpataljonidest, sunnitöö- ja vangilaagritest, asumispaikadest ning lõpuks ka ellujäänute koju naasmisest. Raamatu tarbeks on materjali kogutud nii mäluasutustest kui ka eraisikutelt.
Küüditamised ja arreteerimised paiskasid hävingusse mitte ainult inimsaatusi, vaid ka fotosid. Arreteerimishetkel toimunud läbiotsimistel, mil inimeste kodud pahupidi pöörati ja asjad laiali pillutati, konfiskeeriti paljud isiklikud dokumendid, kirjad, päevikud, käsikirjad ja fotod, mida sai süüdistuste konstrueerimisel kasutada asitõenditena. Suur hulk neist kuulus hiljem hävitamisele. Inimesed hakkasid aga arreteerimiste ja süüdistamise hirmus koduseid fotokogusid ka ise hävitama, põletades südamele kalleid ülesvõtteid. Eriti tundlik materjal olid pildid, mis kujutasid vormiriietuses inimesi. Paljud fotoalbumid langesid tuleroaks ka sõja käigus.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud