Pisikesed puust linnad, inimesed sees

Eestlased kohanesid linnaeluga alles iseseisvuse päevil. Esialgu elati alevites ja agulites ehk pisikestes puust linnades, kuhu moodsad mugavused jõudsid tasapisi aastate jooksul.

© Nikolai Nyländer / Tallinna Linnamuuseum

ENE-MARGIT TIIT, EESTI STATISTIKAAMET

1. JUUNI 2021

Kuigi vanimate Eesti linnade eluiga ulatub tuhande aastani, on siinsed linnad pikka aega olnud pigem võõraste elupaigad – alguses kohad, kus võõrustati kauplejaid, siis vallutajate kindlused ning keskajal ja varasel uusajal mitmest rahvusest kaupmeeste, meistrimeeste ning käsitööliste elu- ja tegutsemispaigad. Alles 19. sajandiks saavutasid eestlased suuremas osas Eesti linnadest enamuse.

Juuksur võis tegutseda ka tagashoidlikus laastudes putkas või sootuks õues – peaasi, et soeng korda sai.

© Eesti Rahva Muuseum

Ka pärast Esimest maailmasõda elas ligi kolmveerand Eesti elanikest maal. 1922. aasta rahvaloenduse ajal oli Eestis 18 linna ja neis elas kõigest veerand riigi 1,1miljonilisest rahvastikust. 1934. aasta loenduseks oli rahvaarv 20 000 inimese võrra kasvanud ja linnade osatähtsus rahvastikus oli tõusnud üle 27 protsendi. Kui aga linnaelanike hulka lugeda ka alevite (neid oli samuti 18) elanikud, ulatus linnaelanike osa rahvastikus kolmekümne protsendi lähedale.

Puust ja pappkatusega

1920. aastate Eesti linnad olid valdavalt „väikesed puust linnad“, nagu ütleb laulu­salm. Ka Eesti Vabariigis ehitatud linnamajad olid enamasti puidust ja pappkatusega ühele või mõnele perele mõeldud ühekorruselised ehitised. Aegapidi hakkasid levima plekk-katused ja kahekorruselised korterelamud.

Pisut teistsugune oli olukord Tallinnas, kus elas üle kümnendiku riigi rahvast: 1922. aastal 122 000 ja 1934. aastal 134 000 inimest. Siin oli esinduslikke hooneid, nagu Estonia ja Draamateater, Kadrioru loss ja mitu ehitist ajaloolises vanalinnas.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress