Põdrahambaklõbin viis soomlase transsi

Kiviaegseid rõivaid ja põdrahambaehteid kandnud Soome arheoloog võttis ette transsi viiva tantsu, et uurida ehete tekitatavat heli.

© Tom Björklund / University of Helsinki

JANNIK PETERSEN

1. OKTOOBER 2021

Nii Soomes kui Venemaal on arheoloogid leidnud kiviaegsetest haudadest palju põdrahambaid. See viis teadlased mõttele, et võib-olla kasutati põdrahambaid 5000–10 000 aastat tagasi ka muuks kui ainult kaunistuseks. Võib-olla olid need muusikariistad?

Mikroskoobi all hambaleide uurides nägid teadlased, et need olid kulunud just nii, nagu oleksid need šamaani rõivastele riputatuna üksteise vastu klõbisenud. 

„Kui õmmelda rõivale kaunistusena põdra­hambad, siis tekitavad need inimese liikumise ajal tugevat klõbinat,“ selgitas Helsingi ülikooli dotsent Riitta Rainio. 

Ta otsustas „muusikahüpoteesi“ omal nahal ära proovida ning valmistas kiviaegse nahk­rõivaste komplekti, millele olid õmmeldud põdrahambad.

 Seejärel tantsis ta nendes riietes üle kuue tunni, et välja selgitada, kas hammastele tekivad samasugused kulumisjäljed, nagu on iidsetel põdrahambaleidudel. Kõige lõpuks uuriti hambaid mikroskoobi all.

Eksperiment näitas, et uutele põdrahammastele tekkinud kulumisjäljed olid identsed kiviajast pärit haudadest leitud põdrahammaste kulumisjälgedega.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress