Poisslapsed lõigati ümber jumala nimel

Vanad egiptlased lõikasid poiste eesnaha ära kivinoaga. Nende meelest pidi see protseduur parandama suguliikme hügieeni, kuid Lähis-Idas sai ümberlõikus osaks lepingust jumalaga.

© Library of Congress

NATASJA BROSTRÖM JA ANDREAS ABILDGAARD

7. SEPTEMBER 2022

Kui arst Eugen Levit avaldas oma pamfleti „Iisraeliitide ümberlõikus, valgustatud meditsiinilisest ja inimlikust seisukohast“, väljendus ta selles karmide sõnadega.

„Mida kultuursed inimesed võivad ometi mõelda, pidades veriseid, moonutatud genitaale jumalikuks kultuuri­sümboliks?“ kirjutas Austria juudi arst 1874. aastal vihaselt.

Leviti poeg oli äsja veremürgistusse surnud, sest pärast poisi ümberlõikamist oli haav nakatunud. Oma pamfletis kutsus Levit üles võitlema selle operatsiooni vastu, et „kaitsta tuhandeid süütuid olendeid piinamise ja moonutamise eest“.

Tolleaegses Euroopas ja Ühendriikides pidasid nii juudi kui ka paljud kristlikud arstid ümberlõikamist loomulikuks. Selle operatsiooni käigus eemaldatakse terava noaga peeniselt eesnahk. Lõiget peeti vajalikuks peenise puhtuse pärast: ilma eesnahata ei saavat mustus nahavoltide vahele koguneda. Osa arste kinnitas isegi, esitamata küll mingeid tõendeid, et ümberlõikamine väldib osteoporoosi, epilepsiat, nõdrameelsust ja süüfilist.

Paljude juutide arvates oli ümber­lõikamine seotud siiski mitte tervise, vaid religiooniga. See traditsioon põhineb Esimesel Moosese raamatul, milles jumal annab Aabrahamile selged juhtnöörid: „Kõik meesterahvad tuleb teil ümber lõigata! Te peate oma eesnaha liha ümber lõikama ja see olgu minu ja teie vahelise lepingu märgiks.“

Lõikus tegi peenise tugevaks

Eugen Leviti pamflett puhus uuesti lõkke­le debati ümberlõikamise üle, mida oli peetud juba Aleksander Suure ajast alates.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress