Põlisrahvaste orienteerumisvõimest on palju õppida

© Shutterstock

ALO LÕHMUS

22. DETSEMBER 2023

Marshalli saarte põliselanikud orienteeruvad Vaiksel ookeanil lainete järgi. Kanuudel kaugele avamerele sõites panevad  nad tähele väikesi muutusi lainete rütmis. Kuna nad tunnevad hästi saarte paiknemist üksteise suhtes, oskavad nad lainerütmi muutumisest tuletada oma asukoha saarestikus.

Alaskas ja Põhja-Kanadas elavad Gwich’in’i indiaanlased orienteeruvad tähtede järgi. Nad otsivad taevast üles tähed, mis moodustavad nende kultuuritraditsioonis rebase-laadse olendi Yahdii. Olendi saba, jalgu ja nina märkivad tähed osutavad Yukoni tasandike erinevatele osadele.

Malaisia bateki rahvas leiab aga tee linnulaulu järgi. Vihmametsas on näha vaid mõne meetri kaugusele ning seetõttu on seal väga lihtne ära eksida. Batekid saavad aga lindude laulu järgi aru, kui sügaval metsas nad asuvad.

Need on vaid mõned näited orienteerumisviisidest, mille laadseid kasutavad paljud põlisrahvad üle kogu planeedi. Sageli oskavad nad radadeta maastikul nii hästi teed leida, et kaardist ja GPSist sõltuvale moodsale inimesele näib see lausa üleloomulikuna.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress