Poodud rabalaiba mõistatus

Ligikaudu 2400 aastat tagasi poodi ja maeti Taanis tänapäeva Silkeborgi linna lähedasse rabasse üks mees, keda nüüdsel ajal hüütakse Tollundi meheks. Hiljuti otsustasid teadlased selle väga hästi säilinud rabalaiba põhjalikumalt luubi alla võtta, et välja selgitada tema elu ja surmaga seotud asjaolud.

© Susanne Mertz / BAM / Ritzau Scanpix / Niels Bach

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. APRILL 2021

Peaaegu nähtamatu aur hõljub penikeelte, hundinuiade ja pilliroo vahelt ülespoole. Taimes­tik on nii tihe, et selle alt on raske aimata õõtsuvat raba, mis on tulvil iidseid saladusi.

Rabapiirkond, mis asub Bjældi metsa orus (taani keeles on selle koha nimi Bjældskovdal), oli 2400 aastat tagasi Taani ajaloo vanima teadaoleva ja siiani kõige mõistatuslikumaks jäänud mõrvajuhtumi paik. Just siin lõpetas oma maise teekonna Tollundi mees.

„Ta leiti siit umbes 20 meetri kauguselt,“ ütleb arheoloog Nina Helt Nielsen ning näitab rabale, mille servas kasvavad tihedasti puud. „Ja Ellingi naine leiti tolle põllu nurgast ning kolmas rabalaip leiti sealt, raba keskpaigast,“ viitab arheoloog veel kahele rabalaiba leiupaigale, mis on aastakümnete jooksul siinkandis ilmsiks tulnud.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress