Poodud rabalaiba mõistatus

Ligikaudu 2400 aastat tagasi poodi ja maeti Taanis tänapäeva Silkeborgi linna lähedasse rabasse üks mees, keda nüüdsel ajal hüütakse Tollundi meheks. Hiljuti otsustasid teadlased selle väga hästi säilinud rabalaiba põhjalikumalt luubi alla võtta, et välja selgitada tema elu ja surmaga seotud asjaolud.

© Susanne Mertz / BAM / Ritzau Scanpix / Niels Bach

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. APRILL 2021

Peaaegu nähtamatu aur hõljub penikeelte, hundinuiade ja pilliroo vahelt ülespoole. Taimes­tik on nii tihe, et selle alt on raske aimata õõtsuvat raba, mis on tulvil iidseid saladusi.

Rabapiirkond, mis asub Bjældi metsa orus (taani keeles on selle koha nimi Bjældskovdal), oli 2400 aastat tagasi Taani ajaloo vanima teadaoleva ja siiani kõige mõistatuslikumaks jäänud mõrvajuhtumi paik. Just siin lõpetas oma maise teekonna Tollundi mees.

„Ta leiti siit umbes 20 meetri kauguselt,“ ütleb arheoloog Nina Helt Nielsen ning näitab rabale, mille servas kasvavad tihedasti puud. „Ja Ellingi naine leiti tolle põllu nurgast ning kolmas rabalaip leiti sealt, raba keskpaigast,“ viitab arheoloog veel kahele rabalaiba leiupaigale, mis on aastakümnete jooksul siinkandis ilmsiks tulnud.

Sel kaunil ennelõunal helgib meie selja taga Bøllingi järv, mis külgneb rabaga. Kaugelt kostab koera haukumist ja tuules kõikuv pilliroog sahiseb vaikselt, ent muidu valitseb inimtühjal kaitsealal vaikus. On kerge mõista, miks pidasid eelajaloolised inimesed tumedate ja liikumatute vee­silmadega rabasid ja soid erilisteks kohtadeks.

Arheoloog Nina Helt Nielsen näitab osa Tollundi mehe kehast, mida ei konserveeritud. See on täiesti kokku kuivanud.

© Niels-Peter Granzow Busch / Historie

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress