Poolast leiti ahne eremiidi varandus

Kesk-Poolast Świętokrzyskie mägedest leiti mündiaare, mis kuulus arvatavasti kurikuulsale kriminaalsele eremiidile, kes tegutses 18. sajandil.

© Świętokrzyskie Exploration Group

ALO LÕHMUS

21. MAI 2024

Eremiidi nimi oli Antoni Jaczewicz ja ta väitis end olevat ravitseja, kelle võimed pärinesid otse Jumalaemalt. Tegelikult oli ta pigem šarlatan, valeprohvet ja seikleja.

Põhjasõja ajal levima hakanud katkulaine ajal „tervendas“ ta Świętokrzyskie mägedes tasu eest inimesi, kogudes endale kenakese varanduse. See paisus lõpuks nii suureks, et eremiit oli sunnitud palkama endale ihukaitsjad, et teda paljaks ei röövitaks. Peagi aga saatis ta juba ise oma relvastatud turvamehi ümbruskonna külasid rüüstama ja palverändureid puistama, et oma varandust veelgi suurendada.

Petis-eremiidi tegevus algas umbes 1708. aasta paiku. Mõne aasta pärast Jaczewicz vahistati, kuid ta põgenes vanglast ja jätkas oma kriminaalset ettevõtlust. Seejärel nabiti ta uuesti kinni ning 1712. aastal mõistis Krakovi piiskoplik kohus ta eluks ajaks vangi.

Eremiidi kõmuline varandus jäi toona leidmata, kuid nüüd avastasid nn Świętokrzyskie uurimisgrupi arheoloogiahuvilised mägedest mündiaarde, mida seostatakse Jaczewicziga. Leid kroonib seitsmeaastaseid otsinguid ja selle kõige haruldasem münt on Hamburgi 1648. aasta kuldtukat, millel on kujutatud last hoidev Jumalaema. Mündi serva puuritud auk näib viitavat, et raha on kantud kaelas medaljonina, kirjutab portaal Science in Poland.

Arheoloogiahuvilised usuvad, et leitud aare moodustab eremiidi tegelikust varandusest vaid osa.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress