Pöörased peod ja pillav luksus lõhestasid USA

Külalised New Yorgi luksuslikel pidudel suitsetasid 100dollaristest rahatähtedest keeratud sigarette ning sõid austreid, kuhu võõrustaja oli peitnud hinnalisi pärleid. Linna hiilgavatest häärberitest kõigest mõne kvartali kaugusel kasvas aga vaeste arv. Raevust rikaste raiskamise vastu hakkas lihtrahvas keema ja levisid kuuldused peatsest revolutsioonist.

© Imageselect, Library of Congress, Serial and Government Publications division

THERESE BOISEN HAAS

1. SEPTEMBER 2020

Waldorfi hotell New Yorgis oli muudetud Prantsuse Versailles’ kuningapaleeks. Seintel rippusid peeglid ja hinnalised gobeläänid. 6000 eredavärvilist orhideed kaunistasid banketisaale ning muusika ja naer segunesid juveelide tilisemisega. Sellel mälestusväärsel 1897. aasta 10. veebruari õhtul oli hotelli kogunenud 700 külalist linna eliidi hulgast, kõik rõivastatud ajalooliste 16., 17. ja 18. sajandist pärit kujudena.

Rahvast tervitas võõrustaja Cornelia Bradley-Martin, kes istus kuldsel troonil ja oli rõivastatud Šoti kuninganna Mary Stuartiks. Cornelia kaelas sädeles luksuslik rubiinidega kaelakee, mis oli kunagi kuulunud Prantsuse kuninglikule perekonnale. Cornelia kõrval seisis tema abikaasa, maskeeritud 18. sajandi Prantsusmaa kuningaks. Ta kandis roosat brokaati ja valgeid siidsukki punastes teemant­pannaldega kingades.

Abielupaari Bradley-Martini kostüümiball oli juba nädalaid olnud kõigi huulil. Ajalehed olid levitanud kuuldusi pommiähvardustest ja vägivaldsete rünnakute kavandamisest anarhistide ja teiste poolt, keda ärritas kuluka balli korraldamine keset suurt vaesust ja tõsist majanduskriisi. Waldorfi juhtkond oli seetõttu karmistanud turvameetmeid. Kõik alumised aknad olid plaatidega kinni kaetud ning ligikaudu 200 politseinikku kõndisid ringi­ratast ümber hotellihoone. Hoone sees ringles diskreetselt käputäis detektiive ja võõrustajate paari saatis kaks ihukaitsjat. Külalised olid kõik rahulolevalt põnevil, sest oodata oli skandaali ning õnneks olid nad kohale kutsutud ja said kõike oma silmaga näha.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress