Prantsuse aristokraadi maal varjas saladust

Kuulsa maali lähem uurimine näitas, et rikas Prantsuse aristokraat üritas verise revolutsiooni lähenedes kujundada oma imagot lihtsamaks ja rahvapärasemaks.

© The Metropolitan Museum of Art, Jacques-Louis David

JANNIK PETERSEN

1. JAANUAR 2022

1788. aastal laskis Prantsuse aristokraat Antoine Laurent de Lavoisier maalida endast ja oma abikaasast maali. Kui silmapiirile kogunesid suure Prantsuse revolutsiooni äikesepilved, käskis ta maali muuta. Maal pidi näitama, kui spartalikult ta elas ja kuidas ta oli keemia uurimisele pühendunud. Pildil kujutatud ruumi seinad muudeti halliks ning lauale lisati kirjatöö vahendid.

New Yorgi Metropolitani kunstimuuseum uuris maali infrapunatehnika ja röntgen­fotograafia abil. Selgus, et algne maal oli tõesti üsna teistsugune. See ei kujutanud Lavoisier’d valgustusajastu teadlase rollis, vaid rõhutas tema jõukust.

Antoine de Lavoisier oli aristokraat ja maksukoguja. 18. sajandil oli maksude kogumine antud erafirma kätte ning too sai sellest suurt kasu.

Kui 1788. aastal hakkas kobrutama viha kuninga ja aristokraatia vastu, läks Lavoisier’l kiireks ning ta lasi kõrvaldada kõik jäljed oma senisest luksuslikust elust. Ka kõnealune maal maaliti üle, et kujutada aristokraati lihtsalt ja rahvapäraselt.

Rahvas, kes kukutas kuninga, polnud siiski unustanud, kes de Lavoisier oli, ning mees kaotas lõpuks ikkagi kõik.

Prantslased maksid kätte sajandite­pikkuse rõhumise eest ja Lavoisier’d ei aidanud isegi see, et tegelikult oli ta tõesti andekas teadlane. Lavoisier avastas näiteks hapniku olulise rolli põlemise reaktsioonis. Maksukogujana lõpetas Lavoisier oma päevad 1794. aastal giljotiini all.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress