Prantsuse poliitikud olid veendunud, et hiigeltanki ehitamine kindlustab neile võidu maailmasõjas. Nõnda sündiski 69tonnine Char 2C. Teise maailmasõja puhkedes aga selgus, et see masin ei kõlvanud sõdimiseks.
© Chars français & Shutterstock
ANDREAS EBBESEN JENSEN
1. MÄRTS 2023
Prantsusmaa peaminister Georges Clemenceau istus oma büroos ja dikteeris sekretärile kirja, mille kavatses saata relvastusministrile. Peaminister oli niivõrd vihane, et tema valged vuntsid värisesid.
„Tuleb teha kõik, et tarnida 300 tanki 2C enne 1. märtsi. Kogu riiklik tootmine tuleb kaasata raskete tankide ehitamisse,“ müristas Clemenceau. See kiri maandus relvastusministri Louis Loucheuri lauale 1918. aasta märtsi alguses.
Esimene maailmasõda möllas neljandat aastat. Clemenceau oli selleks ajaks juba kaks aastat üritanud kiirendada maailma suurima tanki Char 2C rindele saatmist. Peaminister oli veendunud, et vähemalt kolmesajast sellisest supertankist koosnev üksus suudaks murda läbi sakslaste rindejoonest, ületada nende laiad kaevikud ja tuua prantslastele võidu. Tankiehitus takerdus pidevalt mingite ootamatute takistuste otsa.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud