Tänapäeval saavad piimatoite süüa kümnest põhjaeurooplasest üheksa. 3200 aastat tagasi olid eurooplased enamjaolt laktoositalumatud.
© Shutterstock
JANNIK PETERSEN
03. VEEBRUAR 2021
Millal hakkasid eurooplased jooma koduloomade ehk lehmade, hobuste ja kitsede piima? Küsimusele otsisid vastust Mainzi ülikooli teadurid, kes eraldasid sel eesmärgil DNA Tollense jõe lähedalt leitud luustikest. Pronksiajal peetud lahing, mis toimus u 3270 aastat tagasi praeguse Poola-Saksa piiri lähedel u 50 km kaugusel Läänemere rannikust, läks maksma vähemalt 130 noore mehe elu. Hukkunute luud on teadlastele hindamatu teabeallikas.
Selgus, et ainult ühel kaheksast uuritud sõjamehest oli geen, mis andis neile laktoositaluvuse, st nad said tarbida piima toiduks.
See on üllatavalt väike näitaja. „90 protsenti Tollense piirkonna elanikest taluvad tänapäeval laktoosi. Niisiis on erinevus tänapäevase ja toonase näitaja vahel tohutu. Tohutu ka seepärast, et Tollense lahingus hukkunute ning praegu elavate inimeste vahel on ainult 120 põlvkonda,“ ütles professor Joachim Burger.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud