Pudrusõda ministeeriumikooli vastu

Tsaarivalitsus võttis 19. sajandi lõpul ette koolivõrgu korrastamise, pakkudes valdadele võimalust asutada neisse paremat haridust andvad ministeeriumikoolid. Nii mõnelgi pool kohtas mõte suurt vastuseisu ja Saaremaal võttis see koguni väikese sõja mõõtmed. Tegelikult kujutasid ministeeriumikoolid endast maarahva hariduses suurt hüpet.

© Erakogu

HANNO TALVING, EESTI VABAÕHUMUUSEUM

1. MAI 2023

Ajalehes Tallinna Sõber ilmus 11. oktoobril 1885 lühiteade: „Haasperi valdas Halja­la kihelkondas on Liiguste küla peremehed omale kahe-klassilise kooli asutanud, mis Koolide-Ministeeriumi all seisma saab. See kool on Tartu koolikonna Kuratori poolt kinnitatud, esi­meseks koolmeistriks on Tartu Vene Seminari kasvandik Kippert pandud ja õpetamine algab selle kuu 14. päeval.

Koolimaja maksab 3000 rubla ja koolil olla 2500 rubla eest maad. Kas need jõukad mehed seda kõiki oma kuludega teinud või kas kusagilt abiraha saanud, seda meie ei tea. Niisamati on meil ka teadmata, kas selles koolis usuõpetust antakse ja kes seda annab.“

Need napid kirjaread kõnelevad täiesti uue koolitüübi jõudmisest Eestis­se, sest Aaspere 2-klassiline ministeeriumikool oli siinmail esimene omataoline. Olgu mainitud, et Balti kubermangude esimene ministeeriumikool avati napp kuu varem Kuramaal Saldu­se kihelkonnas Ezere vallas.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress