Püha Graali otsingud

Karikas, kuhu koguti Jeesuse veri, annab legendi järgi oma valdajale igavese elu. Seda kristluse suurimat aaret on sajandeid otsinud nii templirüütlid, arheoloogid kui ka aardekütid. Võib-olla hoitakse seda kõigile vabalt ligipääsetavana hoopis Valencias.

© Shutterstock

ERIK WIED

22. JUULI 2022

Kui keskealine britt John Bowers Lõuna-Inglismaal Glastonbury Tori künkal edasi-­tagasi sörkis, sakutas tuul tema pikka tuhm­rohelist mantlit. Treenitud silmaga uuris Bowers maastiku lohke ja otsis jälgi veest, mis võinuks paljastada mahlaka rohu all peituvad õõnsused.

Bowers oli sel 158 meetri kõrgusel künkal veetnud juba sadu päevi. Endine bussijuht oli veendunud, et just Glastonbury Tor varjab Püha Graali, ning koos tuhandete teiste graaliküttidega oli ta palju aastaid pühendanud Glastonbury kandi läbiuurimisele. See müütiline küngas on kuulsaks saanud tänu kuningas Arthuri lugudele ning mõjub see­tõttu magnetina seiklejatele, keda vaevab kinnisidee kristluse legendaarseima objek­ti leidmisest.

Legendi kohaselt oli Püha Graal lihtsalt üks karikas, kust Jeesus viimsel õhtu­söömaajal jõi. Pärast Jeesuse hukkamist kasutati seda peekrit vere kogu­miseks tema kehast, mis ristil rippus. Kuna graalis olevat säilinud jumalapoja pulseeriv veri, siis olevat peekril imettegevad omadused. Graali omanikule on kindlustatud jõukus, õnn ja igavene elu.

Seetõttu on graali otsitud juba peaaegu paar tuhat aastat. Kõige karastunumad aardekütid usuvad, et peekrit pole mõtet otsida tolmusest ja päikeselisest Jeruusalemmast, vaid Euroopale märksa lähemalt. Nad on oma lootusrikkad pilgud pööranud lopsaka ja jaheda kliimaga Lõuna-­Inglismaa poole.

Võhikul võib tekkida küsimus, kuidas sattus verd täis peeker Kolgata mäelt, kus Jeesus hukati, tuhandete kilomeetrite kaugusele Inglismaale, liiatigi veel sellisel ajal, kui merereisid olid vaevarikkad ja harvad. Graaliküttidel on vastus varnast võtta ning nad tuginevad seejuure iidsetele legendidele, vanadele tekstidele ja vähe tuntud piiblitegelasele Arimaatia Joosepile.

Saladus peitub evangeeliumides

Uue testamendi järgi oli Joosep rikas mees, kes sai roomlastelt loa võtta risti löödud Jeesus ristilt alla ja matta ta oma kaljusse raiutud hauakambrisse. Joosepit mainitakse kõigis neljas evangeeliumis ja ta võis olla Jeesuse onu.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress