Mosaiik näitas teed Jeruusalemma
Mosaiik näitas teed Jeruusalemma 1884. aastal hakkasid kristlikud põgenikud ehitama maju hilisantiikaja linna Mādabā varemeile Jordaanias. Peagi sattusid nad kaunitele...
Fresko oli maalitud ühe hoone seinale. Rooma riigi ajal võis see hoone olla kõrts.
© AFP Photo / Press Office of The Pompeii Archaeological Park / Ritzau Scanpix
NIELS-PETER GRANZOW BUSCH
1. VEEBRUAR 2020
Itaalias vulkaanituhka mattunud Rooma-aegse linna Pompei väljakaevamistel puhastati välja fresko, millel on väga realistlikult kujutatud kahe gladiaatori võitlust elu ja surma peale. Ligikaudu 2000 aasta vanusel seinamaalingul kujutatakse kahe gladiaatori verise võitluse lõppu. Üks gladiaator on murmillo ja teine traaklane. Viimane on kilbi kaotanud ja veritseb tugevasti.
„Iseäranis ebaharilik on see, et freskol on ülimalt realistlikult kujutatud haavu gladiaatori rindkerel ja kätel, kust purskab verd,“ rääkis Pompei arheoloogiapargi direktor Massimo Osanna. Fresko leiti hoonest, mis arheoloogide sõnul võis olla kõrts. Hoone paikneb gladiaatorite barakkide läheduses ja Osanna hinnangul võis see kõrts, mille teisel korrusel tegutses lõbumaja, olla gladiaatorite kogunemiskoht. Gladiaatorid olid oma aja seksisümbolid. Pompei seintel leidub isegi grafitilaadseid tekste, mis nende vallutusi kirjeldavad. „Traaklane gladiaator Celadus – see, kelle järele kõik naised õhkavad,“ ütleb üks grafiti. Rooma satiirik Juvenalis kurtis ühes oma teoses, et isegi väga inetu gladiaator on naistest ümbritsetud: „Ta oli ju gladiaator ning see amet teeb kõik Adonisteks.“
Mosaiik näitas teed Jeruusalemma 1884. aastal hakkasid kristlikud põgenikud ehitama maju hilisantiikaja linna Mādabā varemeile Jordaanias. Peagi sattusid nad kaunitele...
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud