Puhastati välja gladiaatoreid kujutav fresko

Fresko oli maalitud ühe hoone seinale. Rooma riigi ajal võis see hoone olla kõrts.

© AFP Photo / Press Office of The Pompeii Archaeological Park / Ritzau Scanpix

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. VEEBRUAR 2020

Itaalias vulkaanituhka mattunud Rooma-aegse linna Pompei väljakaevamistel puhastati välja fresko, millel on väga realistlikult kujutatud kahe gladiaatori võitlust elu ja surma peale. Ligikaudu 2000 aasta vanusel seina­maalingul kujutatakse kahe gladiaatori verise võitluse lõppu. Üks gladiaator on murmillo ja teine traaklane. Viimane on kilbi kaotanud ja veritseb tugevasti.

„Iseäranis ebaharilik on see, et freskol on ülimalt realistlikult kujutatud haavu gladiaatori rindkerel ja kätel, kust purskab verd,“ rääkis Pompei arheoloogiapargi direktor Massimo Osanna. Fresko leiti hoonest, mis arheoloogide sõnul võis olla kõrts. Hoone paikneb gladiaatorite barakkide läheduses ja Osanna hinnangul võis see kõrts, mille teisel korrusel tegutses lõbumaja, olla gladiaatorite kogunemiskoht. Gladiaatorid olid oma aja seksisümbolid. Pompei seintel leidub isegi grafitilaadseid tekste, mis nende vallutusi kirjeldavad. „Traaklane gladiaator Celadus – see, kelle järele kõik naised õhkavad,“ ütleb üks grafiti. Rooma satiirik Juvenalis kurtis ühes oma teoses, et isegi väga inetu gladiaator on naistest ümbritsetud: „Ta oli ju gladiaator ning see amet teeb kõik Adonisteks.“

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress