Puidust tankid tümitasid ristirüütlite väge

© Darren Tan

JONAS TERNEY ARASON JA BUE KINDTLER-NIELSEN

17. JUUNI 2022

Kui preester Jan Hus 1415. aastal ketserina põletati, tõstsid tema poolehoidjad Böömimaal mässu. Ülestõusu püüdis lämmatada 80 000 ristirüütlit, ent üks ühesilmne väejuht lõi oma superrelvaga nad taganema. Kindlustatud vankrite ja uudse taktika abil suutis hussiitide talupojavägi hea väljaõppega rüütleid võita ning panna vastu viiele ristiretkele.

Ketserist märtriks

Tšehhi preester Jan Hus istus kuude kaupa külmas ja rõskes kloostritornis Konstanzi linnas (nüüdsel Lõuna-Saksamaal). Usureformaatorit Husi süüdistati ketserluses ning 1415. aasta juunis algas lõpuks kohtuistung, mis pidi otsustama tema saatuse. Ümbritsetuna õpetatud vaimulikest ning Saksa ja Ungari kuningast Sigismundist, seisis kurnatud Hus süüpingis.

 

Jan Hus.

Jan Hus oli saabunud Konstanzi, kaasas kuningas Sigismundi turbekiri, mis pidanuks tagama talle puutumatuse. Nüüd ei varjanud ta oma ärritust kuninga petlikkuse pärast.

„Böömi (tänapäeva Tšehhi) kuningriigis on niivõrd palju ja sedavõrd võimsaid valitsejaid, kes mind armastavad. Nende lossides võinuksin ma viibida ja enda peitmist jätkata,“ rõhutas ta oma ilmumise vabatahtlikkust.

Husile esitatud süüdistuste loetelu oli pikk: ta ei tunnusta paavsti kui jumala esindajat maa peal, ta peab indulgentse kiriku kasuahne allakäigu väljenduseks ning tagatipuks leiab, et Böömimaal tuleks pidada tšehhikeelseid jumalateenistusi.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress