Püramiidskeemide ajalugu: suured panused ajasid pankrotti

© Granger Coll. / Ritzau Scanpix

ELSE CHRISTENSEN

10. DETSEMBER 2023

Kes ei unistaks kiirest rikastumisest ilma sõrmegi liigutamata? Eriti raske on sääraseile unelmaile vastu panna siis, kui finantspetturid klopivad vahule kuldseid lootusi. Ajaloo suurimad petised on nii ennast kui ka oma äriideed osanud reklaamida sedavõrd vastupandamatuna, et nii kuningad, suurärimehed, väikehoiustajad kui ka lihttöölised on mängu pannud oma viimasedki säästud, et saada osa absurdselt hiiglaslikust kasumist. Peale petturite endi jäävad püramiidskeemides plussi siiski ainult esimesed osalised, ent ülejäänud peavad oma otsust kibedasti kahetsema. Lõpuks saabub tõehetk ka pettureile.

Charles Ponzi polnud küll põrmugi õnnelik, kui avas ühel 1919. aasta päeval Hispaaniast saabunud kirja. Selle saatnud firma soovis tellida kataloogi, mille müümisest oli Ponzi juba ammu loobunud, ning nõnda meenutas kiri talle järjekordset läbi­kukkunud äriideed. Itaalia immigrandist ameeriklane ei suutnud siiski jätta ümbriku sisu hoolikalt uurimata. Kirjaga oli kaasas ka rahvusvaheline vastuskupong Hispaaniast. Kuigi edunäljas Ponzi sõnadest hästi aru ei saanud, taipas ta intui­tiivselt, et saadetises peitub seeme tema järgmise ärilise ettevõtmise jaoks.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Ajalugu jõuab postkastidesse iga kuu keskel. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Ajaloo veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress