Püramiidskeemide ajalugu: suured panused ajasid pankrotti

© Granger Coll. / Ritzau Scanpix

ELSE CHRISTENSEN

10. DETSEMBER 2023

Kes ei unistaks kiirest rikastumisest ilma sõrmegi liigutamata? Eriti raske on sääraseile unelmaile vastu panna siis, kui finantspetturid klopivad vahule kuldseid lootusi. Ajaloo suurimad petised on nii ennast kui ka oma äriideed osanud reklaamida sedavõrd vastupandamatuna, et nii kuningad, suurärimehed, väikehoiustajad kui ka lihttöölised on mängu pannud oma viimasedki säästud, et saada osa absurdselt hiiglaslikust kasumist. Peale petturite endi jäävad püramiidskeemides plussi siiski ainult esimesed osalised, ent ülejäänud peavad oma otsust kibedasti kahetsema. Lõpuks saabub tõehetk ka pettureile.

Charles Ponzi polnud küll põrmugi õnnelik, kui avas ühel 1919. aasta päeval Hispaaniast saabunud kirja. Selle saatnud firma soovis tellida kataloogi, mille müümisest oli Ponzi juba ammu loobunud, ning nõnda meenutas kiri talle järjekordset läbi­kukkunud äriideed. Itaalia immigrandist ameeriklane ei suutnud siiski jätta ümbriku sisu hoolikalt uurimata. Kirjaga oli kaasas ka rahvusvaheline vastuskupong Hispaaniast. Kuigi edunäljas Ponzi sõnadest hästi aru ei saanud, taipas ta intui­tiivselt, et saadetises peitub seeme tema järgmise ärilise ettevõtmise jaoks.

Ponzil oli õigus, sest rahvusvahelise vastuskupongi vahetuskurss oli soodne. See oli mõeldud markide vastu vaheta­miseks, et tasuda saadetise Hispaaniasse lähetamise eest. Maailmasõja järel tekkinud inflatsioon oli paljudes Euroopa riikides, eriti näiteks Itaalias, muutnud vastuskupongid imeodavaks. Ostes Euroopast vastuskupongi ja vahetades selle USAs esmalt postmarkideks ja see­järel dollariteks, lootis Ponzi saada kuni 400protsendise kasumi.

Hea idee ja heade müügioskustega rajas Ponzi poole aastaga eduka äri. Tipust kukkumine võttis ühe päeva.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress