Puusepp vallandas kullapalaviku

Töölised ehitasid Californias ühe jõe äärde saeveskit, kui keegi märkas vees midagi helkimas. Kuld! Californias ja kogu Ameerika Ühendriikides puhkes kullapalavik, mis tõi mõnele rikkust, ent paljudele kannatusi.

© GETTY IMAGES

PELLE STAMPE JA BUE KINDTLER-NIELSEN

23. JUUNI 2022

Puusepp ja saeveskioperaator James Marshall silmitses veekanalit, mille ta oli koos oma töölistega äsja valmis saanud. Kanal juhtis American Riveri jõe vee peagi valmiva saeveskini, mida parajasti maaomanik John Sutteri krundile ehitati.

Kui Marshall kontrollis mõõtelatiga kanali sügavust, märkas ta põhjas välgatamas midagi läikivat. Esialgu ei süvenenud mees nähtusse pikemalt, vaid läks oma tööliste juurde tagasi.

Tärganud uudishimu ei andnud talle siiski rahu ning järgmisel päeval oli James Marshall kanali juures tagasi. Otsekohe märkas ta vee all taas metallihelki. Kui puusepp hernesuuruse tombu välja õngitses, tundis ta, kuidas süda jättis löögi vahele. Kas see on tõesti kuld? Ah, kindlasti mitte. See võis olla hoopis kassikuld või mõni muu rauaühend, mis märja­na kulla moodi sätendab.

Marshall teadis, et rauaühendid on rabedad, kuid kuld on üsna pehme. Ta asetas oma leiu suurele kivile ja lõi seda väiksema kiviga. Ainetomp muutus lamedaks, kuid ei purunenud tükkideks. Seejärel tõttas Marshall kiirete sammudega oma kaaslaste juurde. „Mehed, jumala eest, ma usun, et olen leidnud kullasoone!“ hüüatas ta.

Puusepp James Marshall leidis 1848. aastal kullatükikese kanalist, mis rajati tulevase saeveski tarvis. Juba aasta hiljem saabus Californiasse 100 000 õnneotsijat.

© LIBRARY OF CONGRESS

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress