Puusepp vallandas kullapalaviku

Töölised ehitasid Californias ühe jõe äärde saeveskit, kui keegi märkas vees midagi helkimas. Kuld! Californias ja kogu Ameerika Ühendriikides puhkes kullapalavik, mis tõi mõnele rikkust, ent paljudele kannatusi.

© GETTY IMAGES

PELLE STAMPE JA BUE KINDTLER-NIELSEN

23. JUUNI 2022

Puusepp ja saeveskioperaator James Marshall silmitses veekanalit, mille ta oli koos oma töölistega äsja valmis saanud. Kanal juhtis American Riveri jõe vee peagi valmiva saeveskini, mida parajasti maaomanik John Sutteri krundile ehitati.

Kui Marshall kontrollis mõõtelatiga kanali sügavust, märkas ta põhjas välgatamas midagi läikivat. Esialgu ei süvenenud mees nähtusse pikemalt, vaid läks oma tööliste juurde tagasi.

Tärganud uudishimu ei andnud talle siiski rahu ning järgmisel päeval oli James Marshall kanali juures tagasi. Otsekohe märkas ta vee all taas metallihelki. Kui puusepp hernesuuruse tombu välja õngitses, tundis ta, kuidas süda jättis löögi vahele. Kas see on tõesti kuld? Ah, kindlasti mitte. See võis olla hoopis kassikuld või mõni muu rauaühend, mis märja­na kulla moodi sätendab.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress