Rahvahääletus taastab koolides usuõpetuse

1923. aasta 17.–19. veebruaril korraldati rahva­hääletus algkooli seaduse muutmise üle, millel tuli anda poolt- või vastuhääl usuõpetuse lubamiseks algkooli õppekavva.

Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum

IMELINE AJALUGU

28. VEEBRUAR 2023

Algkoolide seaduse oli Asutav Kogu vastu võtnud 1920. aastal ning selle kohaselt pidid algkoolid olema ilma usuõpetuseta. Peagi alustas Kristlik Rahva­erakond rahvaalgatuse korras allkirjade kogumist seaduse muutmiseks nii, et usuõpetuse andmine oleks koolidele kohustuslik, kuid tundides osalemine õpilastele vabatahtlik. Riigikogu lükkas selle algatuse tagasi ning seetõttu läks see rahvahääletusele.

72 protsenti osalenutest hääletas algkoolides usuõpetuse õpetamise poolt ning selle tulemusena lisati usuõpetus ka keskkoolide õppekavva. Kuna rahvas oli otsustanud teisiti kui Riigikogu, pidi parlament enne tähtaega laiali minema ning korraldati erakorralised II Riigikogu valimised.

Ajalehe Vaba Maa hinnangu järgi hääle­tasid Tallinnas usuõpetuse poolt peamiselt pereemad ja vanemad naisterahvad, kes oma mehed samuti kodust välja vedasid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress