Rännak viikingite pealinnas idas

8. sajandil asusid viikingid elama Dnepri jõe kallastele tänapäeva Ukrainas. Seal rajasid nad Kiievi – linna, millest pidi saama võimsa russide riigi pealinn.

© Falkensteinfoto / Alamy / Imageselect

ELSE CHRISTENSEN

03. JAANUAR 2021

Dnepr oli 9. ja 10. sajandil sageli suurejoonelise vaatepildi tunnistajaks – saledad pikklaevad libisesid laia jõge pidi, möödudes viikingite linnast Kiievist.

Lastituna kaupadega, nagu karus­nahad, mesi ja morsakihvad või värviliste kilpide taha peitunud sõdalastega, suundusid alused rikastele turgudele ja tulutoovatesse sõjaseiklustesse.

Viikingid asutasid 882. aastal võimsa russide riigi – see sai arvatavasti nime Rootsi viikingite vanalt nimetuselt ruotsi („aerutajad“). Teise versiooni järgi tuleb nimi idaslaavi russide hõimult. Nemad elasid Dnepri lisajõe Rossi ümbruses. Riik eksisteeris peaaegu 400 aastat ning ulatus oma tippajal osaliselt tänapäeva Venemaale. Pealinn Kiiev säilitab ikka veel mälestusi ajast, mil viikingid valitsesid maailmaimpeeriumi.

Kui viikingid saabusid, olid slaavi hõimud Kiievi juba asustanud. Tollane hoonestus koosnes ainult hõredasti paiknenud majadest. Asukoht Dnepri ja Desna jõe kohtumiskoha ligidal meelitas paljusid kaupmehi.

Nende seas olid ka viikingid, kes suundusid sinna alates 8. sajandist, et vahetada mett, karus­nahkasid ja tina sääraste kaupade nagu siidi, vürtside, veini ja hõbeda vastu.

Viikingid tegid Kiievisse pealinna

Kiievist sai kiiresti Skandinaavia ja Bütsantsi impeeriumi vahelise kaubatee peamine keskus. See kaubatee riivas ka Eesti põhjarannikut. Osa viikingeid asus Kiievi­maale elama ning moodustas oma sõjapealikega väikesed kogukonnad.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress